Vine 2012’de ilk çıktığında, esprisini anlamak biraz güçtü. Tam olarak hangi nişi doldurduğunu kavrayamamıştı insanlar. Kısa bir süre sonra, Twitter 30 milyon dolar gibi cüzi bir ücret karşılığında satın alınca, biraz daha mantıklı bir hâle geldi her şey: Facebook için Twitter neyse, YouTube’a karşı Vine da oydu. Daha kısa, daha hızlı, daha komplakt bir içerik ağı. İnsanlar Vine üzerinde, tam olarak da amaçlanan tipte içerikleri üretmeye başlıyorlardı.

Vine yıllar içerisinde kendine ilginç bir niş buldu, ve kendisine ait yıldızlar yarattı. Eh Bee ailesi, King Bach, Amanda Cerny, Brittany Furlan… Ancak şu noktada, kendisinin çok da kabahati olmayan bir sebepten ötürü, Vine kapanıyor. Twtitter resmi açıklamayı geçtiğimiz gün yayınladığı bir blog yazısıyla yaptı. Vine, önümüzdeki aylarda yavaş yavaş motoru kapatacak. Site daimi olarak online olacak ve eski Vine’lar izlenebilinecek, ancak ondan ötesi sadece mazilerde kalacak.

vine-logo

Genel olarak Vine yıldızları konuyla ilgili sert bir çıkış yapmadılar. Ortada da kesif bir “Ah be eski dost” havası hakimdi, ki bu da zaten Vine’ın çöküşüyle ilgili daha ileri düzey bir analizin gerekmediğini tek başına ortaya koydu. Vine kapandı, çünkü kendi yıldızları dahi artık Vine’a mecbur değildi. King Bach, Amanda Cerny gibiler Instagram’a geçmeye başlamışlardı zaten. Gabbie Show, Thomas Sanders gibiler YouTube’a kaymıştı. Snapchat’tekilerin haddi hesabı yoktu. Yani özetle, Vine rakiplerine fena yenildi.

Aynı durum Twitter için de geçerli. Hatta Vine’ın kapanması, Twitter’ın yaşadığı acılı ve çaresiz çöküşün de belgesi bir anlamda. Daha geçtiğimiz günlerde tüm iş gücünün %9’uyla yolları ayıracağını açıklayan Twitter, Vine’ın da kapatılacağını bildirmesiyle birlikte baya baya artık köprüden önceki son çıkışı aradığını dünya aleme de duyurmuş oldu. Daha önce de söylemiştik zaten, Disney gibi firmaların Twitter’ı almak, Twitter’ın da kendisini satmak gibi planları var. Bize soracak olursanız, Vine gibi, Twitter’ın da veda haberini alsak, herhalde öyle çok devasa şaşkınlıklar da yaşamayacağız…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.