Vice City’de bir fırtına gibi esen Anadolu Rock radyo istasyonu Little Çorum FM pek çok kişinin gönlüne pek çok farklı şarkıyı iskan etmiştir eminiz; ama bir tanesi diğerlerinden daha hızlı ve daha sert parladı. Ton ve karakteristik olarak Anadolu Rock’a çok şey borçlu olan, ama teknik olarak kesinlikle Anadolu Rock’ın bir parçası olmayan o muhteşem parçadan bahsediyoruz: Acid Arab – Stil. Ya da diğer adıyla Dim Mi – Dim Mi!

Bu şarkıyla ilgili eminiz ki daha fazla şey bilmek isteyen vardır. Biz buradan sonrasında onlara sesleneceğiz. Sırf şarkıyı dinlemeye gelmiş olanlar varsa da, lütfen şuradan buyursunlar.

Tamam mıyız? Haydi yola başlayalım o zaman.

 

Bir: Şarkı Yerli Değil

sonar-bcn-2016-acid-arab

Evet. Şarkı ritmi neredeyse aksak, perküsyonu tefli ve sözleri Türkçe olmasına rağmen Türkiye üretimi bir eser değil. Şarkının altyapısı ve kompozisyonu Paris’li elektronik müzik grubu Acid Arab’a ait. Acid Arab’ın iki üyesi var: Guido Minisky ve Hervé Carvalho. İki DJ de dünya müziğine inanılmaz ilgililer, bilhassa da yetiştikleri şehrin çeper ve kıyılarını işgal eden Mağribi, Berberi ve Arap müziklerinden yüksek oranda besleniyorlar. İsimleri de zaten buna gönderme. İlk albümlerinin adı da bu gözden bakıldığında epey manidar: Musique de France, yani Fransa’nın müziği.

 

İki: Ama Kökeni Karacaoğlan!

Karacaoglan_Sculpture,_Feke_03

Şarkının karanlık ve hipnotik ritminin üzerine yerleştirdiği sözler aslında sadece tek bir kıta. Biri bıçak yarası gibi derin, ötekisi bulut gibi uçarı çift vokalle kulaklarımıza akan bu sözler şöyle ilerliyorlar tüm şarkı boyunca:

Behey ala gözlü dilber (dilber)
Vaktin geçer demedim mi (dim mi)
Harami olmuş gözlerin (lerin)
Beller keser demedim mi (dim mi)

Bu kıta, Karacaoğlan’ın Demedim Mi isimli şiirinin ilk kıtası. O şiir toplamda beş kıta tutuyor ve şarkıya konu olan kıtadan sonra şöyle devam ediyor:

Bak şu kaşa bak şu göze
Ciğer kebap oldu köze
Yakasız gömlekler bize
Felek biçer demedim mi

Yüzün bedir kaşın kalem
Nasib olur bir dem görem
Kime razılıktır bu alem
Konan göçer demedim mi

Deryalarda gezer gemi
Sükkerdir tutinin yemi
Sürelim devranı demi
Devran geçer demedim mi

Karacoğlan cömertle
Benim işim yok na-mertle
Kahbe felek bin fendile
Gönlüm alır demedim mi

Ama elbette, bu sözler kadar, sözlerin paha biçilemez telaffuzu da ön planda Stil söz konusu olduğunda. Orada teşekkür etmemiz gereken isim de…

 

Üç: Stil’in Yıldızı Cem Yıldız!

renk-sebo-kanas-cem-yildiz-1-e1506433744690

O muhteşem, o nefes kesen, o harika vokallerin sahibi Cem Yıldız. %100 yerli mahsulümüz, %1000 yerli gururumuz. Yıldız 1970 yılı Erzincan doğumlu, yaklaşık otuz yıldır sürdürdüğü kariyeri başarılarla dolu bir müzisyen. Stil’in vokallerini kalbimize döşemenin haricinde, şarkıda duyduğumuz bağlamalar da Yıldız’ın eseri. Zaten Yıldız esasen bir bağlama üstadı. Beraber çalıştığı müzisyenler arasında Zülfü Livaneli, Şükriye Tutkun, Yıldız Tilbe gibi isimler var. Bir yandan da Hükümet Kadın, Muro, Kara Bela gibi filmler ve Hırsız Plis, Karayılan, Fatih Harbiye gibi dizilerin de bestekarlığını üstlenmiş. Kendi albümleri de Spotify’dan bulunabiliyor.

Ha bir de dünya küçüktür, Little Çorum FM’de Disko Kebap’a yaptığı editi kullandığımız Barış K ile birlikte İnsanlar isimli bir projeye imza attılar, orada yaptıkları Kime Ne isimli şarkı da muhtelif platformlarda bulunabiliyor. Ki Barış K demişken…

 

Dört: Az Vakte İstanbul’dalar!

41723681_2164162480501687_1873779469718650880_n

Acid Arab önümüzdeki 12 Ekim Cuma günü bir DJ Set ile İstanbul seyircilerinin karşısına çıkacak. KLEIN’da, Dharma Stories kapsamında sahne alacak olan ikiliye eşlik edecek isim? Barış K! Anadolu Rock değil, ama Anadolu Rock’ın bilhassa psychedelic müzik dünyası üzerinde yarattığı akımın biri yerli, biri yabancı iki örneğini tek gecede dinlemek isterseniz, küçük bir Facebook araştırması yapın, tarihi not edin!

Şimdilik bizden bu kadar. Beller keser, unutmayın! Sonra demedim olmasın.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.