Uzun bekleyiş nihayet sona eriyor zaman yolcusu geekler! Çünkü Doctor Who yeni sezonu, yeni yüzü ve yepyeni içeriğiyle 7 Ekim‘de izleyiciyle buluşmak için hazır ve nazır bir şekilde BBC’nin sıcacık kollarında öğle uykusunu alıyor şu sıralar. Öğle uykusundan hafif uyanma safhasına geçmiş olan eski dostumuz Doctor Who’dan yeni bir fragman geldi üstelik! Whittaker’ın Doktor’una ve yeni sezonda Chibnall’ın senaristliğine ne ölçüde salya akıtacağız bir göz atalım mı?

Bir dakikayı da iyice bir sindirdiniz değil mi? Herkes fragmanı izleyip derin bir nefes aldıysa biz de üç-beş kelam etmeye girişiyoruz; hazırsınızdır umarız.

Öncelikle büyük bir çoğunluğunuzla ters düşmeyeceğimizi düşündüğümüz bir fikrimizi önünüze atmak istiyoruz: Arka plan müziği. Popüler, gişe filmlerinde uygulanan taktiğin bunca yıllık Doctor Who dizisine de uygulanması inanın bir yerde canımızı acıttı.Çünkü müzik olmadan bütün fragmanı izlediğimizde, yarattığı etkinin o kadar da kötü olmadığını fark edince bu gerçeklik üzerimize fena bir ağırlık olarak çöktü. Bu ağırlık da sevdiğim bir Whovian arkadaşımdan alıntı yaparak açıklamam gerekirse “teenage drama” tadına doğru bir kıvama girmesi yönündeki kötü baskı diyeyim, siz anlayın.

Öte yandan müziği çıkarttığınız zaman fragman son derece Doctor Who-vari gözüküyor zaten. Jodie Whittaker’ın mimikleri özellikle bunu yansıtmak için son derece yeterli bir kanıt bize kalırsa. Zira “Ben sadece bir yolcuyum” repliğinde bile yüzyıllar boyunca görmüş geçirmiş bir kişiliği olduğunu gösteren bakışlarıyla bunu ustaca ortaya koyuyor kadın, helal olsun. Yol arkadaşları ise şimdilik üzerine iyi ya da kötü diye yorum yapmayı gerektirmeden gayet yerinde gözüküyor denecek kıvamda. Bir dakikalık bu fragmanda daha önceden alışık olduğumuz diğer yaratıkların henüz ortalıkta olmaması da, Chibnall’ın radikal bir sezonla bizi karşı karşıya bırakacağı konusundaki somut kanıtlarımızdan. O yüzden, yollayın 13. Doktor’u bre!

42220403_2634367103243967_8436267675830714368_n

Bu “Yeni Doktor, yeni sezon, her şey yepyeni, YENİ YALNIZ BİLİYORSUNUZ DEĞİL Mİ?” muhabbetine uzun bir süredir ne kadar kulak versem hiç emin değildim ancak bu fragmandan sonra kesin bir şekilde ikna oldum diyebilirim. Özellikle modern serinin önceki dört Doktor’u gibi olmayacağını hafiften sezdirdiler bu görüntülerle. Ancak daha mı iyi yoksa daha mı kötü olacak henüz net değil. Peter Capaldi kadar karanlık olmayacağı kesin. Ancak David Tennant Doktor’u ile Matt Smith senaryoları arasında bir tat alacağa benziyoruz. Christopher Eccleston sezonlarındaki bu dünyaya ilk defa adım atmışçasına bir merak uyandıran hava ise illa ki olacaktır, çünkü hepimizin anladığı üzere YEPYENİ bir sezon olacak.

Fragmanın sesini kısıp arkada Matt Smith’in sezonundan The Majestic Tale Of A Madman In A Box soundtrackini koyup tekrardan görüntüleri izlediğinizde, işlerin bir nebze daha güzel gittiği hissini alıyorsunuz. Yer yer tempo, sahnelerin her birine uyuşma problemi çıkarsa da, çoğunlukta o yumuşak geçişlere ve 13. Doktor’un tüm mütevazı kişiliğine rağmen aslında DOKTOR olmasının duygusunu verebiliyor. Bu konuda Murray Gold sanıyoruz ki çok özlenen isimlerden biri olacak bizim için. Ancak umarız sadece fragmanla kısıtlı kalır bu, bütün dizi boyunca yine salya akıtmaya devam ederiz. Chibnall ve Whittaker bu hususta anksiyetemizi dizginleyen isimler çünkü.

Ne dersiniz, yeni sezon nasıl gözüküyor? 7 Ekim’e az bir süre kalmışken biraz da Doctor Who konuşalım artık, değil mi? Sizce bu fragman mı daha iyi yoksa en yakın örnek Bill’in gelişini ilan eden fragman mı daha iyiydi? Bu sezon boyunca eski yaratıkları görmeyecek olmamız da, bir şekilde olumsuz etkiler mi mesela gidişatı? TARDIS’e binip bir an önce 7 Ekim’e gitmek lazımdı da, neyse…

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.