Hollywood’un şu an çizgi romanlara çok coşuyor olmasının bir parıltılı tarafı var: 2016 itibariyle ana akım karakter ve hikayeler tükendi ve gözler daha az bilinen cevherlere çevrildi. TV tarafında Preacher geldi; The Boys ve Sex Criminals yolda. Film tarafında A liste karakterler tüketildi, sahne daha alt kademedeki kahramanlara kaldı. Ve ufak ufak, Marvel ve DC’nin boyunduruğundan da çıkılıyor. En son örneğimiz Doc Savage’da olduğu gibi.

Doc Savage, 1933 tarihli bir karakter. Kitaplarda doğuyor, çok kısa süre sonra çizgi romanlara geçip, orada tam teşekküllü bir süper kahraman oluyor. O dönemlerde de inanılmaz ciddi bir popülarite elde ediyor. Kendisi tefrika yıllarının sonradan Indiana Jones’a ilham veren serüvenci karakterlerinden biri; dünyayı geziyor, ilim irfan keşfediyor, icat yapıyor… Amerikan hikayeciliğinin daha Avrupa köklerinden çok da kurtulamadığı yılların, kaşif arketiplerinden yani. Bu arada ilham verdiği tek şey Indy de değil. Doc Savage’in ilk ismi Clark. Kendisi arada Man of Bronze adıyla da çağrılıyor. Arktik’te ara ara kaçtığı bir Yalnızlık Kalesi var ve üçüncü kitapta, her şeyi yapabiliyor olmasından ötürü, kendisine süper adam deniliyor.

Doc-Savage-comic

Evet, yani elimizdeki karakter, Superman’in ilham kaynaklarından biri. Eski tip bir karakter üstelik. O kadar eski ki, artık günümüz çağında otomatikman yeni kabul ediliyor; bu da heyecan verici bir şey. Tek heyecan verici olan da bu değil üstelik. Filmin yönetmenliği için Shane Black ile anlaşılmış. Black, bilmeyenleriniz için, “buddy cop” dediğimiz “iki birbirini sevmeyen adam, görev üstünde panpalığı öğrenir” filmlerinin Cehennem Silahı yoluyla babası, Kiss Kiss Bang Bang yoluyla da havalı amcası. Iron Man 3’ü de çekmişti kendisi, yani süper kahraman dünyasının da yabancısı değil.

Bugün bu projenin sitemize misafir olmasının sebebi ise filmin başrolünün de açıklanmış olması. Doc Savage karakterini The Rock canlandıracak. Jumanji filminin başrolünde Amerikalı aktörün oynayacağını duyunca üzülmüş, “o role uygun değil kendisi” demiştik ya? Hah, işte bu role süper uygun bizce! Böyle eğlenceli, aksiyon dozu yüksek, eski tatlı, blockbuster bir filme sempatikliğiyle cuk oturur The Rock! E yönetmen de iyi, bizim beklentiler sağlam o hâlde. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.