Reytingler bir dizinin hayatta kalması için en önemli faktör olarak görülür genelde. Çoğunlukla öyledir de zaten, ancak kesinlikle gerekli tek öge de değildir. Bunu son olarak Variety’de yayınlanan Agents of SHIELD makalesinin ortaya çıkarttığı bilgilerde de gördük. Bir dizi, reytingleri kötü gidiyor olsa dahi, başka bir hizmet veriyor olabilir. Bu da onu hayatta tutmaya yeter. Agents of SHIELD‘ın başına gelen de tam olarak buymuş işte.

Ortaya çıkan malumat şu: Bildiğiniz gibi reytingleri çok uzun süredir düşük perdeden seyreden güzide dizimiz SHIELD için bir noktada ciddi ciddi iptal ihtimali konuşulmuş. Hatta ihtimal demek fazla nezaket olabilir, habere göre dizinin yayınlandığı kanal ABC bu kararı almış bile. Fakat uygulamaya geçmeden emir büyük yerden gelmiş, Disney dizinin devam etmesi yönünde ABC’ye karar belirtmiş. Hem ABC’nin, hem de Marvel Studios’un sahibi olduğu için de dizi dördüncü sezon onayını kapmış elbette.

agents-of-shield-season-3-finale-renegade-quake-in-the-futur_q98z

Buradaki motivasyon resmi kaynaklarca açıklanmış değil, ancak az buçuk sektör bilgisiyle tahmin etmek mümkün. Disney çok büyük ihtimalle diziye bir promosyon platformu olarak bakıyor. Marvel Cinematic Universe bünyesinde çıkan tüm filmler, Agents of SHIELD ile aynı evrende geçtikleri için ve hikaye olarak SHIELD genel MCU’ya hatırı sayılır bir bağ sürdürdüğü için dizide kendilerine yer buluyorlar. Disney perspektifinden bu filme kesilecek ekstra bilet demek.

Çünkü gerçekten de insana Agents of SHIELD’ı izleyen herkes zaten filmlere de gidecektir gibi geliyor, ama kendiniz kadar tutkun olmayan insanları düşünün. Yapılan referansları görüp merak edebilirler, konunun ilgilerini çektiklerine karar verebilirler, DVD’sini beklemek yerine hemen gitmeyi isteyebilirler… Disney bir bölümü komple bir reklam filmi gibi bile kurgulatabilir isterse. Ve bu reklam filmini izleyecek birkaç milyon kişilik seyirci tabanı da hazır. Kulağa soğuk geliyor olabilir, ancak diziyi hayatta tutan şey de bu. O yüzden memnun olalım ve köşemize çekilelim derim ben. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.