Agents of SHIELD, geleceği ve bu geleceğin kesinliği bakımından çok ilginç noktalarda giden bir seri oldu. İlk bölümü Avengers’ın da gazıyla, izlenme rekorları kırdı, ama sonrasında haftanın kötüsü şeklinde giden bölümler izleyicileri uzaklaştırdı; reytingler düştü. Akabinde Winter Soldier SHIELD’ı dağıtınca, bir anda dizinin çehresi değişti. İlk sezonun kalan bölümleri, düşük reytinglere rağmen inanılmaz iyi eleştiriler aldı. İkinci sezonun gelip gelmeyeceği belli değildi, en nihayetinde Marvel, reyting yerine iyi eleştirileri seçmeyi tercih etti.

Ardından ikinci sezon, eleştirel anlamda inanılmaz daha yüksek bir perdeden övülmeye başlandı. Dizi Inhumans konseptini MCU’ya sokmak gibi bir görev edinmiş, kadroya Mockingbird gibi çizgi roman dünyasını takip edenlerin yakından tanıdığı bir sima eklemiş, araya da Lucy Lawless, Edward James Olmos, Kyle MacLachlan gibi usta oyuncular sıkıştırmıştı. Ama buna rağmen, reytingler yine düşmeye devam etti. Sene sonunda, Marvel’ın bir tercih yapması daha gerekiyordu, orada da kanaatini yine iyi eleştirilerden yana kullandı.

Agents of SHIELD S03E05 Simmons Sword

Daha önceki bu iki durumda, Marvel ile ABC’nin ortak kararını sene sonuna kadar beklemek zorunda kalmıştık. Şükürler olsun ki, bu sefer de yine reytingler ve olumlu eleştiriler arasındaki tercihlerini yine olumlu eleştirilerden yana kullandılar ama bu sefer –yine şükürler olsun ki- kararlarını daha önceden açıkladılar. Evet, baya resmi ağızdan duyuru geldi. Agents of SHIELD ABC cephesinden dördüncü sezon duyurusunu aldı.

Ben bunun çok akıllıca bir karar olduğu kanaatindeyim. Dizinin reytingleri, öyle kanal utandıracak kadar kötü değil; tekrar izlemeleri ve online takibi de saydığınızda, hatırı sayılır (7-8 milyon) bir kitle günü gününe takip ediyor diziyi. Ama elbette, bu bir karasal yayın televizyonu için çok da muhteşem olmayan bir rakam. Buna rağmen, ABC ve Marvel, üst üste üç defadır diziyi biraz da prestij için, bir apolet olarak tutuyorlar. Bence çok da iyi ediyorlar açıkçası. Zira Marvel’ın, en azından marka algısı bakımından, filmlerin ve Netflix dizilerinin çıkmadığı dönemlerde devamlı övülecek bir ürüne baya ihtiyacı var bize soracak olursanız. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.