Herşey H.R. Giger’ın Alien deli işi tasarımlarıyla başladı. Bir bilimkurgu filmi çekmek isteyen yazar Dan O’Bannon bu film için Giger tarafından yaratılan çizimlerden fazlasıyla etkilenir ve bugün “Alien” olarak bildiğimiz efsane ortaya çıkmış olur. Tabii Ridley Scott’ın bu markaya katkısı da azımsanamaz. İşleri basit tutarak, çok karıştırmaya ihtiyaç duymadan, uzayın o büyük sonsuz boşluk olarak etkisini, insanlar arası ilişkilerin de ne kadar korkunç olabileceğini ve tabii ki ölüm makinesi olmak için tasarlanmış olumlu anlamda iğrenç görünen bir yaratığı kullanarak sinema tarihinin en önemli markalarından biri haline gelmiştir Alien.

aliena-1038x576

District 9 ve Chappie’nin yönetmeni Neil Blomkamp’ın yeni bir Alien filmi üzerinde çalıştığını şu haberde (Yazıya koyduğum resimler de kendisinin konsept çalışmaları) zaten duyurmuştuk. Konuyla ilgili gelen yeni haberlere göre gelişmekte olan Alien 5 projesi Ridley Scott’ın Prometheus 2’yi bu filmden önce tamamlamak istediği için takvimsel olarak planlanandan daha geçe itilmesi söz konusuymuş. İçeriden alınan bilgilere göre Fox film için hala heyecanlı ve istekli, Neil Blomkamp senaryo üzerinde çalışmaya devam etmekte ve Ridley Scott da hala prodüktör olarak projenin başında, fakat kendisinin Prometheus 2’nin daha önce gösterime girmesi konusundaki ısrarcılığından dolayı projeyi yavaşlatmaktaymış.

Prometheus 2’nin çekimlerine Ocak 2016’da başlanması planlandığı ve 2017 yılında gösterime gireceği düşünülürse, bu da normalde 2017’nin başında yayınlanması planlanan Alien 5’i en erken 2018’e kadar ertelemekte. Fakat bu erteleme aslında film için olumlu bile olabilir. Şu sıralar James Cameron’ın Avatar üçlemesiyle uğraşmakta olan ve bu projede de kritik bir rol oynayacağı tartışmasız götürmeyen Sigourney Weaver’ın takviminin daha rahatlayacağı, senaryonun ve detayların hazırlanması için daha fazla zaman harcanabileceği anlamına geldiği gibi, ayrıca filmin ön-pazarlamasının Promoteus 2 ile yapılabileceği anlamına geliyor.

aliens-concept-art-116904

Alien filmlerini genel olarak -AvP saçmalıklarını ve Resurrection rezaletini kastetmiyorum tabi- beğenmiş biri olarak, her ne kadar büyük bir Blomkamp hayranı olmasam da yeni bir Alien filmi herhalükarda çekici geliyor. Prometheus ben de çok büyük bir iz bırakmamasına rağmen, ona karşı da olumlu hislere sahibim. Dolayısıyla birbirini takip eden senelerde çıkacak bu iki filme de fazlasıyla kanım kaynamış durumda. Hem belki de Fantastic Four ile yapamadığı birleşik evren fikrini Fox bu markasıyla başarır. 🙂

Sizler ne düşünüyorsunuz Alien filmleri hakkında?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.