Naruto’nun ana hikayesini takip eden harika bir online oyunu var, Naruto Online. Naruto Online, geçtiğimiz hafta tümüyle Türkçe yayına başladı. Animesini pek çok seven, mangasından bitiren birisi olarak ben de Naruto Online‘a düştüm, çaktırmadan Twitch yayınlarımı bile aksattım! 🙂

Naruto Online‘ın güzel tarafı, Naruto’nun ana hikayesini adım adım, köydeki başka bir karakter olarak takip etmek. Orjinal animedeki bütün seiyu kadrosu (seslendirme yerine seiyu yazarak gizli otakuluğumu da belli ettim) oyun için de çalışmış, o yüzden orjinal hikaye ve orjinal ‘dattebayyo’lar, ‘çidori’ler, ‘saskeeey’ler eşliğinde ciddi bir nostalji yaşıyorsunuz. (İnanmayan şunu bir 4 dakika dinlesin, görsün nostaljiyi)

Hem Naruto Online‘a düşmem, hem Türkçe olarak bu hafta çıkması hem de nostalji şerefine Naruto’nun en efsane 10 dövüşünü tekrar bir toplayayım dedim. Bir vakitler de Bleach’in en efsane müziklerini toparlamıştım, illa ki eksikler kalıyor, “Şu da güzeldir, bu da güzeldir” diye siz de paylaşın. Bir yandan da Naruto Online‘a bir bakın, ücretsiz nostalji serüveni!

naruto-online-banner

Yazıda dövüşlerin sonlarını söylemeyeceğim, canınız çekecek kadar anlatacağım. Naruto’yu izlemeyenler için spoiler olmasın. İzlemediyseniz, benim gençliğim animesine bir göz atın, başlamanıza sebep olsun!

10. Sasuke vs. Deidara

naruto_online_deidara

Büyük Naruto öyküsünün en önemli dövüşlerinden ya da en kritik karakterler arasındaki dövüşlerden değil. Ancak ben bu listede açılışı Saskey vs. Deidara ile yapmak istedim. Çünkü neden? Çünkü teknik. Çünkü zeka. X-Men filmlerini yazanların ders alacağı bir dövüş. Hollywood’un bir türlü taklit edemediği, sadece efektler ve zümzükler (yumruk) ile dövüşen karakterler değil, adım adım birbirlerinin güçlerini ölçüp biçip plan kurarak dövüşen iki karakter görüyoruz burada. Sasuke ve Deidara dövüşü, temposu yüksek şekilde devam ederken, teknik olarak da okuru (izleyiciyi) çok çok tatmin ediyor.

9. Kakashi – Shikamaru vs. Hidan – Kakuzu

naruto_online_hdan_kakuzu

Ders çıkaralacak dövüşlerden bir tanesi daha. Akatsuki üyelerinin her biri bambaşka bir dövüş tarzı ile karşımıza çıktı, bu yüzden sadece element ya da teknik isimlerinin ötesinde özel güçler gördük. Konohaköy’ün en zeki genç savaşçısı ile teknik rehberi Kakashi reyiz, özel güçlerini burada yazmayacağım Hidan ve Kakuzu ile karşı karşıya gelince “çok sert ve çok fazla” vurmanın ötesinde teknikler geliştirmek durumunda kalıyorlar. Dövüş boyunca hiç kimse “kendisine daha çok inandığı” ya da “iç problemlerini çözdüğü” için galibiyet kazanmıyor, her bir galibiyet, adım adım, stratejik olarak kazanılıyor. Tarih kitabı gibi dövüştü be…

8. Hashirama vs. Madara

hashirama_madara_naturo_online

Hikayede Hashirama vs. Madara’nın geçmiş ilk dövüşünü izlerken, efsane bir dövüş izliyor olmanın verdiği heyecan bambaşkaydı. Hikayede bu noktaya kadar efsane olarak geçmiş isimleri gerçekten de dövüşürken görmek, güçlerini kullanmalarını izlemek bambaşka bir gazdı. Teknik olarak değil, tam bir ‘döğüş festivali’ idi bu dövüşler. Elbete, ardından neler geleceğini bilmiyorduk…

7. Jiraiya vs. Pain

naruto_online_jiraiya_pain

Yağmur altındaki bu dövüş, Naruto serisinin yönünü ve benim için olayların ciddiyetini de değiştiren bir dövüştü. Pain’in nelere kadir olduğu ortaya çıkarken, Nagato ve Konan ile Jiraiya’nın hikayesi ve mevcut duruma paralellikler de acı bir detaya dönüşmüştü. Jiraiya vs. Pain dövüşünden sonra benim için her büyük dövüş tehlikeli ve korkutucu olmuştu, bilemiyorum sizde de anıları yağmurla karışık mıdır?

6. Might Guy vs. Madara

naruto_online_guy_sensei

Hangimiz düşmedik kara sevdaya, hangimiz sevmedik çılgınlar gibi? Yakıldı yıkıldı yine de sevgi, ah o vefasızlar kıymet bilmedi.
Herkesten bir anı saklar bu yollar, herkesin acısı sevgisi kadar. Güzelmiş çirkinmiş ne farkeder? Deli gibi sevmek ruhumuzda var.

Guy ba baaaa, Guy baba, Guy ba baaaa, Guy baba. Guy ba baaaa, Guy baba, Guy baba – Guy baba!

Anladınız.

İkinci sayfaya devam ederken, bir yandan da bu yazıya ilham olan, nostalji kervanı Naruto Online‘a bir bakın derim.

naruto-online-banner

5. Naruto vs. Pain

naruto_vs_pain_naruto_online

Önceden bir dövüşte Pain’in ne kadar farklı bir dövüş ortaya koyacağını tahmin etmiştik, ancak Naruto yepyeni güçleri ile ortaya çıkarken, Pain cephesinde sadece Nagato’nun ne derece güçlü olduğu adım adım ortaya çıkarken benim için şok edici olmuştu. Ha bitti ha bitecek derken dozajı sürekli artan bu dövüşte, Nagato’nun ‘çekim’ güçlerinin ne kadar iyi düşünüldüğünü bir hatırlayın. Dövüşün özellikle ortasından sonra işlerin değişmesi, animasyon ve çizim tarzının dövüşün deliliğine denk bir hale bürünmesi bu dövüşü yine ders alınacak bir iş haline getiriyor.

4. Rock Lee vs. Gaara

rock_lee_naruto_online

Serinin başlarında hepimizi sarsan sallayan ve bu hikaye bitene kadar hiç bir yere gitmeyeceğimizi garantileyen dövüş bu dövüştü. Rock Lee o noktaya kadar komikli bir karakter olarak hayatımızdaydı, dövüş bittiğinde ise bir kardeşimiz gibi sevmiştik. Gaara tarafında hiç beklemediğimiz güçler ortaya çıkarken, Lee yine de içindeki Batman gücüyle muhteşem bir iş çıkartıp, hepimize kalıcı bir ders vermişti.

3. Team 7 vs. Zabuza – Haku

zabuza_and_haku_naruto_online

Yukarıda yazdığım Gaara vs. Lee hiç bir yere gitmeyeceğimizi garantilemişti ancak serinin daha en başında kalbimizi ilk feth eden, akıllarda kalan, bütün serinin nereye gideceğinin en büyük habericis olan Zabuza ve Haku ikilisi olmuştu. Zabuza, hafif bir Berserk esintisi ile Kakashi’ye denk bir güç olarak hayatımıza girmişti, ancak Haku hem güçleriyle, hem de başka açılardan seyirciyi şok etmişti. Bak vermedim spoiler! 🙂

2. Sasuke vs. Itachi

naruto_online_itachi

Ah Sasuke. Ulan Sasuke. Dayaklıksın, zalimsin, gaddarsın Sasuke. Tarz olarak Itachi’nin tırnağı olamazsın Sasuke. Itachi belki de Naruto serisinin en akılda kalan karakterlerinden birisi. Çok yönlü, gizemli, okurun hikayenin bu döneminde yavaş yavaş anladığı Şaringan’ı kullanmak konusunda usta, korkutucu bir karakter. Yine bu dövüş boyunca ortaya çıkan bir takım gerçekler, dövüşün üzerimizdeki etkisini çok daha güçlü hale getirmiş, Sharingan gözüne sahip ninjaların belli ki daha çok başlara bela olacağını açık açık göstermiş, çok da akılda kalıcı bir son kare ile bitmişti.

1. Sasuke vs. Naruto

sasuke-vs-naruto

Ve elbette, geldik bütün zurnaların zırt dediği yere.

Hani Civil War fragmanı düşmüştü de Tony ve Steve arasındaki “He is my friend” “So was I” replikleri kalplere hançer gibi saplanmıştı ya? İşte o duyguyu alın, on ilen, yüz ilen çarpın. Sasuke vs. Naruto dövüşü bir kere olmuyor elbette, ancak ilkinin de, sonuncunun da yerleri Narutogillerde ayrıdır.

Bu noktada Naruto serisinin ve elbette yaratıcısı Masashi Kishimoto’nun başarısından bahsetmek gerekli. Naruto okurları ve seyircileri için, insanları içine çekebilecek ve kendi kuralları dahilinde tutarlı bir dünya yarattı. Yazdığı seri boyunca arkadaşlık, güç için fedakarlık, hesapta çok ‘cool’ bu özel güçlerin ırksal ayrımlara, ırkçılığa dönüşmesi ve öğrenci-öğretmen ilişkisi temalarını işledi. Hem de nice Amerikan çizgiromanları serilerinin ya da fantastik genç edebiyatı serilerinin ellerine alıp mıncıkladığı, ancak tam da bir şey çıkartamadığı temaları başarıyla işledi. Bu başarının da bir ayağı, temaları zaman içerisinde, farklı nesil ve farklı zamanlarda tekrarlar üzerinden işlemesi. Okura her verdiği mesajı, varyasyonları ile sunması. Naruto ve Sasuke ikilisi ‘dost düşmanlar’ temasının sürekli etrafında işlendiği bir hikaye olarak, çok paralelliklere konu oldu. Bu ikilinin hikayesinde ‘eller’ konusuna da dikakt edin, ‘elini uzatmak’ teması nasıl tekrar tekrar işleniyor.

 

Ve şimdilik bu kadar! Okuduysanız ve izlediyseniz, bu yazının ilhamı olan Naruto Online oyununu bir ziyaret edin, bakalım o eski tadı bulacak mısınız? Naruto izlemediyseniz, ya da okumadıysanız, üşenmeyin, güzel bir seriye merhaba deyin.

Kawarimi-no-jutsu sizinle olsun.

 

kawarimi_no_jutsu___png_by_kvnccvk-d529s2r

Author

Türkiye'nin ve dünyanın en büyük bileklik şeker üreticisi, sucuk distrübütörü, prodüksüyon şeysi ve maydonoz fatihi.

1 Comment

  1. Can sungur, bu oyun turn based olmasına rağmen bu kadar sevdiyseniz ” Bleach vs Naruto 3.3 ” flash oyununu denemeniz lazım. Çok underrated bir oyun, Çinli psikopatlar tarafından yapılmış, bir anime dövüşü en iyi bu şekil yapılabilirdi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.