Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ta America Chavez karakteriyle MCU’ya dâhil olan Xochitl Gomez geçtiğimiz gün instagram hesabında filmin senaristi Michael Waldron’u suçlayan hayranlara karşı senaristi savundu.

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda vizyona giren Multiverse of Madness’ın senaryosu hem eleştirmenler hem de filmde yer alan karakterlerin hikâyesini yakından takip eden hayranlar tarafından olumsuz yönde değerlendirilmişti. Xochitl Gomez ise hayranlara döndü ve “Ondan nefret etmeyi bırakmanız lazım. O mükemmel bir yazar, [ondan] 33 sefer yeniden yazmasını istediler… Hiçbiri de onunla ilgili değildi.” dedi.

Multiverse of Madness pek çok açıdan hayal kırıklığı yaratan bir filmdi. Film çıkmadan önce fragmanlarda ellerini fazla göstermişlerdi ama fragmanlarda yer alan bazı şeyler filmde farklıydı, İllüminati beklentileri filmin birkaç dakikasıyla harcandı, filmin ismi dışında içerisinde multiverse konseptiyle bizi ileriye taşıyacak herhangi bir şey yoktu, en önemli iki karakterimizden biri WandaVision içerisindeki olaylar hiç yaşanmamış gibi davranıyordu, yönetmen Sam Raimi zaten Wanda’nın hikâyesini bağlayacak bir filme imza atacak olsa da diziye bakmadığını açıklamıştı. Bu denli büyük bir konsepti, iki büyük karakterin iki farklı hikâyesiyle aynı anda, hiç tanımadığımız bir America Chavez üzerinden anlatmaya çalışmak ve daha birçok diğer aksaklıktan bahsetmeye bile gerek yok. Dolayısıyla bunların büyük bir kısmını senaryoya bağlamak doğal bir tepki gibi gözüküyor.

Bizler filmlerin yapım sürecinde yeniden çekimlere, yeniden yazımlara hatta yarı yolda yönetmen ve oyuncu değişikliklerine alışığız. Yine de birçoğu DC’deki yönetim değişikliğinden sonra ayyuka çıksa da son birkaç aydır geçmiş projelere dâhil olan insanlardan böyle açıklamaları çok fazla duymaya başladık. Tarafların kişisel hayatları, telif süreleri, beklenmedik engeller gibi önü alınamayacak talihsizlikler sonucunda yaşanmayan, daha ziyade ileriyi görmekte başarısız kalan insanlar veya uyuşmayan kaprisler sebebiyle verilen kararlar söz konusu olduğunda insan kızmadan edemiyor. Hayatın doğal akışında her kurum ve kuruluşta aksaklık yaşanır fakat ya şu aralar ayrıca enteresan zamanlardan geçiyoruz ya da öncesinde de böyleydi ama insanlar bu sorunlarla başa çıkmanın farklı yollarını buluyorlar ve biz bunları duyduğumuzda bir on-on beş yıl sonrasından bakıp “x film hakkında şunu biliyor muydunuz?” köşelerinden öte bir derdine düşmüyorduk.

Şimdi artık nereden tutsak elimizde kalıyor. Ne istediğinizden emin olmadan neden Loki dizisinin yazarına proje emanet edip, sonra da otuz kere müdahale ettiniz? Durum buyduysa Michael Waldron neden hâlâ Marvel için Secret Wars’ı yazıyor? Neden bunları dile getirmek Zachary Levi veya bu örnekte Xochitl Gomez gibi ne senaryo ne yönetim ne de yapım süreciyle zerre kadar ilgisi olmayıp da tek işi kendine yazılan karakteri oynamak olan oyunculara düşmeye başladı? Senaryonun otuz üç kere yeniden yazılmış olması filmin kötü olmasının tek sebebiyse aynı yoldan gidip farklı sonuçlar beklemek neyi çözecek?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.