Bazı animeler var ki başkahramanlarının en büyük düşmanları akrabalarından oluşabiliyor; ana karakterin onlarla mücadele etmek için fiziksel zorluğun dışında zihinsel zorluklarla da yüzleşmesi gerekebiliyor. Kendi akrabalarımıza şükretmemizi sağlayacak 10 anime kötüsünü derledim.

Bu listede birçok animeden spoiler verilmiştir.

1) Gendou Ikari / Neon Genesis Evangelion

Ana karakter ile kan bağı olan kötüler deyince ilk başta herkesin aklına tek bir kötü gelir: Gendou Ikari. Neon Genesis Evangelion gibi ikonik bir animenin baş kötüsü olmanın yanı sıra, animenin ana karakteri Shinji Ikari’nin babasıdır.

Gendou Ikari, kötü ve ilgisiz bir baba olmanın yanında bilim insanı olarak da insan haklarını ihlal edecek pek çok suç işlemiştir.

2) Zeke Yeager / Attack on Titan

Grisha Yeager’ın farklı annelerden olan iki oğlu olarak Eren ve Zeke’in çoğu zaman yıldızları barışmıyor. Barıştığı tek seferde de soykırım planı yaptılar, orası ayrı bir mesele. Abi kardeş arasındaki ters düşmenin asıl sebebi ise babalarının Zeke yerine Eren’i tercih etmesi muhtemelen.

3) Itachi Uchiha / Naruto, Naruto Shippuden

Ana karakterlerimizden Sasuke Uchiha’nın abisi ve Uchiha klanının genç dâhisi olan Itachi hem kardeşi Sasuke’ye hem de klanlarına pek çok zarar vermiştir. Verdiği zararların başında da kardeşi Sasuke hariç tüm klanı katletmek geliyor.

Öte yandan abisinden klanın intikamını almak isteyen Sasuke’nin yolculuğunun sonunda öğrendikleri ise biz izleyicilere Itachi’nin kötü olup olmadığını sorgulatıyor.

4) Toji Fushiguro / Jujutsu Kaisen

Evreninin kurallarına aykırı olarak büyük, lanetli güçleri olan bir ailenin lanetsiz doğan oğlu Toji Zenin, ana rahminde kaybettiği lanetli güçleri, yüksek fiziksel güçle telafi ediyor. Ana karakterlerden Megumi Fushiguro’nun babası olan Toji, Zenin klanından ayrılıp karısının soyadını alarak suikastçilik yapmak için ailesini terk ediyor. Megumi ile hiç karşı karşıya gelmeseler de Megumi’nin hocası Gojo’ya zor anlar yaşatmıştır.

5) Vinsmoke Ailesi / One Piece

Evin, daha doğrusu krallığın üçüncü oğlu olan Sanji’yi hayal kırıklığı olarak nitelendiren, Germa krallığının kraliyet ailesi olan Sanji’nin kardeşleri Ichiji, Niji, Yonji, Reiju ve Sanji’nin babası Judge’dan oluşan Vinsmoke Ailesi, para karşılığı krallık çökertme ve klon askerler satma gibi dünyaya karşı işlediği suçların yanında, kardeşlerin çocukken Sanji’ye zorbalık etme, babasının Sanji’yi ölmüş gibi gösterip zindana kapatması ve Sanji’yi yıllar sonra bulup politik bir evliliğe zorlamak gibi suçlar da işlemiştir.

6) Dio Brando / Jojo’s Bizarre Adventure

Bu listedeki en dolaylı kan bağı Dio Brando’ya ait. Phantom Blood’daki ana karakterimiz Jonathan Joestar’ın bedenini çalıp kendi kafasını bu bedene yerleştiren Dio, teknik olarak battle tendency’deki ana karakterimiz Joseph Joestar’ın dedesi ve stardust crusaders’daki ana karakterimiz Jotarou Kujo’nun büyük büyük dedesidir. Pek çok sıkıntıya sebep veren Dio en karizmatik anime kötülerinden birisidir.

7) Sloth – Fullmetal Alchemist

Orijinal eserden ve Fullmetal Alchemist Brotherhood animesinden farklı bir yol izleyen Fullmetal Alchemist, Homonculuslar konusunda da farklı bir düşünce içerisinde. Fullmetal Alchemist’de Homonculuslar, ölümden döndürülen kişilere felsefe taşı yedirilmesi ile oluşturuluyor.

İsmi yedi ölümcül günahlardan bir tanesi olan tembellikten gelen Sloth, Erlic kardeşlerin diriltmek için her şeylerini verdikleri anneleridir. Listedeki tek kadın olan Sloth, Erlic kardeşlere psikolojik problemler yaşatmıştır.

8) Raditz / Dragon Ball Z

En ünlü anime karakterlerinden biri olan Son Goku’nun abisi olan Raditz’in gelmesiyle birlikte Goku; hem nereden geldiğini hem gezegeninin yok olduğunu hem de dünyaya gönderilme sebebinin dünya üzerindeki yaşamı yok etmek olduğunu öğreniyor.

Uzun süredir dünyada yaşayan Goku artık bir Dünyalı olduğunu savunarak abisine karşı çıkar. Abisinin çok güçlü olması sebebiyle tek başına yenemez ve kendini feda eder; Piccolo’nun Makankōsappō
tekniğiyle hem Goku hem de Raditz ölür.

Tabii ki animenin Dragon Ball Z olması sebebiyle Goku ölü kalmaz. Her hafta birinin ölüp dirildiği bir animeden bahsediyoruz sonuçta.

9) Yhwach / Bleach Thousand – Year Blood War

Yhwach tüm Quincylerin atası olarak anılan bir liderdir. Toplama bilgisayar gibi olan ana karakterimiz Ichigo Kurosaki’nin Quincy tarafının geldiği atasıdır. Yhwach Ichigo’nun annesinin güçlerini elinden alarak ölmesine sebebiyet vermek ve Soul Society’yi ele geçirmeye teşebbüs etmek gibi ağır suçlar işlemiştir.

10) Yujiro Hanma / Grappler Baki, Baki, Hanma Baki Son of Ogre

Gelelim listedeki favorime. Baki Hanma’nın babası olan Yujiro, Ogre lakabıyla dünyanın en güçlü insanıdır. Tek yumruk ile depremi durduracak kadar güçlü olan Yujiro, hem Baki’nin annesine hem de Baki’nin abisi Jack’in annesine zor anlar yaşatmıştır. Baki’nin annesi belini kırarak öldürdüğünü de unutmamak gerek.

Bugün bile mangasında yeni suçları ortaya çıkan Yujiro, Amerika’ya tek başına diz çöktürmüştür ve tüm Amerikan başkanları başkan olmadan önce Yujiro’nun önünde ona bağımsızlık sözü verirler. Sadece son madde bile Yujiro’yu açık ara en karizmatik anime kötülerinden birisi yapıyor.

Japonların acaba babaları ile bir problemleri mi var?” diye düşündürten bir listenin sonuna
geldik. Daha eklenebilecek çok kötü var. Siz başka hangi karakterleri eklerdiniz?

Yazan: Selim Taha Gürbüz

Author

Geekyapar okurları Yazı Çağrısı altında toplaşıyor, belirlenen konularda kalem coşturuyor. Sen de parçası olmak istiyorsan, duyuruları takip et!

2 Comments

  1. selim taha gürbüz Reply

    Muhteşem bir yazı. Yazarı ben olmasam daha çok överdim.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.