Motion capture ya da kısa adıyla mo-cap en basit haliyle hareket yakalama teknolojisinin adı. Bu teknik sayesinde özel kıyafetler içindeki oyuncuların hareketleri, performansları dijital ortama aktarılıp gerek sinema filmlerinde gerekse son yıllarda prestijli video oyunlarda oldukça fazla karşımıza çıkıyor. Bunu sinema perdesinde başlatan diyemeyecek olsak da popülerleştiren kelimesini rahatlıkla kullanabileceğimiz karakter The Lord of the Rings serisindeki Gollum bariz şekilde. Andy Serkis tarafından oldukça başarılı bir şekilde hayat bulan karakter popüler kültürün en bilinen simalarından biridir. Her ne kadar sinema dünyası bu konuda bulduğu her fırsatta sanatçıyı övse de durum bir zamanlar hiç de öyle değilmiş.

Andy Serkis Caesar Rolünde

Andy Serkis ile röportaj yapan GQ sitesinden bazı derlemeler şöyle: “Dışlanan olmak her zaman hayatımın bir parçasıydı. Onlar birbirleriyle yaşıyorlardı. Onlar aynı dövmeleri yaptıran ‘kardeşlik’ üyeleriydi, ben yaptırmadım. Sadece yüzüğü taşıyan kişiydim. The Lord of the Rings ilk çıktığında hiç abartısız ‘Bu karakter kim? Dansçı mı? Akrobat mı?’ diye soran oyuncu arkadaşlar vardı kadrodan. Yaşı daha büyük rol arkadaşlarım ‘Ölsem de mo-cap yapmam. Mesleğimizin sonu.’ diyordu. Resmen birinin bunları dediğini duydum. Şaka malzemesi olmuştu. Saturday Night Live gibi programlarda insanlar üstüne pinpon topu yapıştırılmış kıyafetlerle çıkıyordu. Dalga geçilmek için oldukça zengin bir alandı ve bunu da değerlendirdiler.

Sohbet günün birinde mo-cap performansı ile En İyi Oyuncu Oscar ödülünü kazanan bir oyuncu olup olmayacağı sorusuna gelince ise Andy Serkis şunları diyor: “Kesinlikle! Henüz gerçekleşmedi ama olacak. Eli kulağında.” Oyuncunun yıllar içinde bu teknikle sunduğu bazı rollere bakınca ve onun dışında Thanos, Davy Jones ya da Avatar serisindeki bazı oyunculukları da düşününce cidden yavaş yavaş oraya geleceğiz gibi duruyor.

Sizce mo-cap performansları da En İyi Oyuncu kategorisinde değerlendirilmeli mi? En beğendiğiniz Andy Serkis performansı nedir? Harika bir Ulysses Claw değil miydi? The Batman – Part II filminde nasıl bir karakter ilerleyişi bekliyorsunuz Alfred hakkında? Görüşlerinizi bizimle gönül rahatlığıyla paylaşın, söz dışlamayacağız. Çoğunuzu…

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.