DC tarafı bu sıralar çalkantılı bir süreç geçiriyor, biliyorsunuz. Durumun sebebini ve gelişimini detaylıca merak edenleri şuraya alabiliriz fakat en azından James Gunn’ın Peter Safran ile stüdyonun başına geçirilmesinin ardından pek çok devam eden yapımın iptal edildiğini, Superman, Wonder Woman gibi yapımların oyuncularıyla yenileri ile anlaşmak üzere yolların ayrıldığını ve eskiye yönelik Snyder-verse’ü de içeren bir sünger çekme girişiminin başladığını söyleyelim. Bu ‘eski‘nin beyaz perde tarafı elbette, bir de uzundur devam edip de DC uyarlamaları için ortada aynı anda dört Superman, üç Flash olmasına neden olan ve Arrowverse olarak adlandırabileceğimiz küçük ekran tarafı var. İşte o tarafın yaratıcısı diyebileceğimiz Marc Guggenheim, geçtiğimiz gün bir blog yazısında stüdyoyu ve yeni patronlarını işaret eden bir yazı paylaştı; DC’nin yeni planları için kendisine ulaşılmadığı için yıllarını bu markaları inşa etmek adına boş yere harcamış gibi hissettiğini söyledi.

marc guggenheim arrowverse creator

Guggenheim’in ana şikayeti elbette DCU’nun yeni döneminde kendisine herhangi bir söz hakkı verilmemesi. Bunun altını çok net bir şekilde çizmiş; “Bir iş istemiyorum, bir görüşme bile yapılmadı benimle“, diyor. Bu şikayetinde çok da haksız sayılmaz zira DC’nin televizyon tarafının ve açıkçası beyaz ekrandaki büyük yapımların dışında süper kahraman türünün geniş kitlelere yayılmasının ilk fitilini Arrow ve Flash dizileri yakmıştı. Ayrıca takip edenlerinizin çok daha iyi bildiği bir şekilde Crisis On Infinite Earths ile Arrow, The Flash, Legends of Tomorrow, Supergirl ve Batgirl dizilerinin ortak paylaştıkları bölümler, Guggenheim’ın vurguladığı şekilde Multiverse of Madness‘tan yıllar önce bir paylaşılan çoklu-evren projesi sunup, 1966 yapımı Batman serisinden Lucifer’a, oradan da Swamp Thing ve hatta Kingdom Come’a kadar uzayabilecek bir ağın, ana akımda karşılık bulması için zemin hazırlıyordu. Fakat James Gunn ve Peter Safran ortaklığındaki bu yeni DCU döneminde, The Flash dizisinin de finale varılmasıyla Arrowverse’ün yeri bulunmuyor.

Guggenheim “En azından bir görüşme yapabilmeyi isterdim. Dikkatinizi çekerim, iş istemiyorum. Bir görüşme, bir diyalog. DC Evreni dediğimiz o büyük kanvasa katkıda bulunmak için yaptıklarım için küçük bir takdir. Ne de olsa bunun için sadece dokuz yıl uğraştım.” diyor. Sonra da ekliyor, “En basit hâliyle Arrowverse [içerisinde yer alabileceğim] başka işlere yol açmadı bu yüzden -en azından kariyerim adına- gerçekten zamanımı boşa harcadığımı düşünüyorum.

Yani, bu sitemi olabilecek en asgari düzeyde anlıyorum. Ama bir taraftan da kendisinin yaratıcısı olduğu dokuz yılı aşkın o serüveni şöyle bir düşündüğümde, “Ne yapacaklardı ki?” diye sormadan duramıyorum. Belli ki o kadar yıl, onca CW dizisi ile evet, genel izleyiciye televizyonda süper kahraman yapımlarını izletmiş olsanız da karşınızdaki en büyük rakibinizin gittiği yolun çeyreğini gidememişsiniz. Konsept illa ki güzel ve illa ki bütçe azlığı, kapasite sınırlılığı gibi problemleriniz de vardı, bu da kabul. Fakat en azından yazdığınız hikâyeye gıpta ettirip, kimsenin daha önceden düşünmediği bir ses de uyandıramadınız. Stüdyo da tam bu yüzden, bu şekilde devam etmenin kendilerini geride tuttuğunu fark ettiği için farklı bir yöne gitmek istemiyor mu zaten? James Gunn önderliğindeki bu yeni dönem ve açıklanan on yıllık plan az önce saydıklarımızı ne kadar başarır, bilemiyorum fakat en azından aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemeyi bırakmış gibi görünüyorlar. Siz ne dersiniz?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.