Bana şu dünyada en acayip gelen şeyler listesinin yukarılarında bir yerlerinde Google’ın uç teknolojilere yaptığı yatırım duruyor. Biz çoğunun haberini bile almıyoruz, çünkü çok büyük bir ağırlığı hiçbir zaman kapının dışına çıkmıyor; ama Google devamlı AdSense, Android ve YouTube’dan kazandığı parayı çok acayip, akıl almaz deneysel şeylere harcıyor. Yani gerçekten, Google büyüklüğünde bir şirketin muhafazakar olmasına alıştık biz bugüne dek, nedir bu çılgınlık?

Ama yapıyorlar efendim işte, durduramıyoruz. The Guardian’ın habeirne göre, Google’ın son projesi, internete ulaşımımıza seviye atlattırmayı amaçlıyor. Project Skybender adlı projeyle Amerikan teknoloji devinin amacı, tüm dünyaya 5G internet saçmak. Peki bunu nasıl yapacaklar? Güneş enerjisiyle çalışan insansız hava araçlarıyla elbette!

google_titan

Dilim döndüğünce izah etmeye çalışayım; Google anladığımız kadarıyla New Mexico’daki Spaceport America’da EHF, ya da aşırı yüksek dalga bazlı internet üzerinde çalışmaya başlamış. The Guardian’ın haberinde alıntılanan profesör Jacques Rudell’in dediğine göre, EHF bazlı dalgaların avantajı yeni bir spektruma erişim sağlaması, çünkü var olan mobil iletişim spektrumu an itibariyle fazla kalabalık. Peki bu dakikaya kadar neden geçmedik bu meseleye? Çünkü EHF dalgalarının mesafesi düşük. Google’ın çözmeye çalıştığı şey de bu işte.

Google EHF dalgalarının mesafesini arttıracak, ardından 2014’te Titan Aerospace’ten satın aldığı güneş enerjisiyle çalışan insansız hava aracı Solara 50’ye koyup dünyaya atmaya çalışacak. Amerikan Federal İletişim Komisyonu’nundan Temmuz’a kadar deney yapmak için izin almışlar. O yüzden, bu Google Glass gibi bir noktaya kadar gelip, sonra Mountain View’ın tatmin olmadığı için saldığı bir proje mi olacak; hiç duymadığımız onlarca deneyden birinin kaderini mi paylaşacak, yoksa dünyayı mı değiştirecek, onu Temmuz’da görmüş oluruz. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.