Netflix‘in seksen tırlık para kaldırmasının ardından dijital içerik dağıtımcılığı meselesinin kızışması muhtemelen en çok geek gönüllere fayda sağlayacak; hiç şüphe yok. Bir yandan Amazon Yüzüklerin Efendisi ve Üç Cisim Problemi gibi projelere birer milyar dolar ayırıyor. Bir yandan Disney kendi pullarını önüne seriyor, Marvel ve Star Wars ile coşmayı amaçlıyor. Öte yanda da Apple var. Yarışa yeni giriyor. Ama hızını aldı.

Daha önceden La La Land‘in ödüllü yönetmeni Damien Chazelle‘e drama çektireceklerini, Jennifer Lawrence‘ın başrolünde olduğu bir dizi yapacaklarını ve M. Night Shyamalan’la gerilim yapacaklarını açıklayan Apple, şimdi de Isaac Asimov‘un efsaneler efsanesi bilim-kurgu serisi Foundation, nam-ı diğer Vakıf‘ı dizi olarak uyarlamayı planlıyor. Bu konudaki bütçeleri Amazon seviyesinde mi bilmiyoruz, ama şunun farkındayız: Game of Thrones 2019’da bittiği an düdük çalacak, sandıkların kilidi açılacak ve Hunger Games XXIV başlayacak. Apple, Netflix, Amazon ve Disney tahtı almak istiyorlar.

Bu bağlamda Apple projeyi iki deneyimli isme teslim etmiş. Başlığa The Dark Knight‘ın yazarı yazmamıza rağmen benim gerçekten The Dark Knight’ın başarısında gram pay vermediğim David Goyer dizinin baş yazarlarından biri olacak. Ötekisi ise hayatımıza Terminator: The Sarah Connor Chronicles‘ı kazandırmış olan Josh Friedman. Bu isimleri sevenler, heyecanla güzel bir dizi bekleyebilirler. Apple, Friedman, Goyer, Asimov; bunlar güzel markalar.

https://www.youtube.com/watch?v=ixjsI15IS2Y

Şimdi, araya 7 saatlik sesli kitap koyduğumuza göre ben esas meramıma geçiyorum: Bu diziden bir cacık olmaz. İnşallah olur ama olmaz. Çünkü David Goyer’in Christopher Nolan’ın omzunda tünmüş vaziyette yazmadığı hiçbir şey iyi değil. Bu adam Jumper‘ı yazdı. Dawn of Justice‘i yazdı. Unborn‘u yazdı. Bu adama mı teslim ettiler bilim-kurgu tarihinin gelmiş geçmiş en etkili metinlerinden birini? Öteki taraftaki adam da düz oğlan düz bir yazar. War of the Worlds‘ü uyarlamıştı. Black Dahlia‘yı uyarlamıştı. İkisi de yeterli değildi.

Dolayısıyla bu ekipten doğru düzgün bir Foundation çıkması zor. Umutlarını yüksek tutmak isteyenler “daha fazla haber çıksın, görelim” modunda bıraksınlar kendilerini. Hayırlısı neyse o olsun.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.