Geçen sene Russell Westbrook’un senesiydi.

Golden State Warriors‘un normal sezonda galibiyet rekorunu kırıp, play-off’ları vinçle yıkıp, finalde 3-1’lik bir avantajı çarçur ederek LeBron James ve saz arkadaşlarına yenilmesinin ardından Kevin Durant takımı Thunder ile sözleşme yenilemeyi reddetmiş; yeteneklerini alıp San Francisco sahillerine taşımıştı. Durant – Warriors birlikteliği rakip takımların yüreklerine korku salarken, hikayenin özel bir parçası da Durant-Westbrook ikilisiydi.

durantwestbrook

Bu ikili, yanlarında James Harden ile birlikte Thunder’ı 2012’de NBA finallerine taşımış, önü açık bir ekip gibi gözüküyorlardı. Durant’ın takımı terk etmesi bir ihanet gibi yazıldı. Westbrook’un buna vereceği tepki çok tartışıldı. Sezon başladı. Görüldü ki, Russell Westbrook bütün hırsını, kinini, sinirini basket sahasından çıkartmaktaydı. Takımın her yükünün altına giren Westbrook triple-double ortalamayla, yani üç farklı istatistikle çift hanelere çıkarak sezonu geçiriyordu.

Bütün yıl boyunca Westbrook’un efsanevi Oscar Robertson‘ın ardından triple-double ortalamalı bir sezon geçirip geçiremeyeceği konuşuldu. En sonunda garantiledi. Westbrook’a MVP verdiler. Alkışladık. Dağıldık. Thunder ne olursa olsun bu şekilde devam edilemeyeceğini anlayıp ekibe Carmelo Anthony ve Paul George‘u getirdi. Thunder sendeleye sendeleye de olsa ilerledi. Batı Konferansı’nı üst segmentte bitirdiler. Playoff’larda Utah Jazz ile oynayacaklar.

Ve bu arada Russell Westbrook sezonun son maçında 6 sayı, 19 asist ve 20 ribaund toplayarak toplam sezon ortalamasını 25.4 sayı, 10.3 asist ve 10.1 ribaund civarına çekti.

NBA tarihinde tüm sezon boyunca triple-double istatistiklere ulaşmış iki oyuncu var. Bunu birden fazla sezonda yapmış oyuncu ise tek. Russell Westbrook.

Ve bu gerçekten bir hafta öncesine kadar konuşulmuyordu bile.

Oklahoma City Thunder v Indiana Pacers

Bu inanılmaz. Bu akıl almaz. Geçen sene etrafında kimse yok, o yüzden bütün toplar onda bitiyor da bu istatistikler çıkıyor dedik. Adam bu sene Carmelo Anthony ve Paul George’un yanında bana mısın demeden yine rekor bir sezon geçirdi. Üstelik bu kırdığı rekor o kadar imkansızdı ki, tüm sene ribaund istatistiği 9 küsur civarında gitmesine rağmen son haftaya kadar kimse gerçekten kırılacağını düşünerek hareket etmedi. Son maça gelinince 16 ribaundun yeteceği fark edildi. Duruma uyanıldı. Westbrook gerekeni yaptı.

NBA Playoff’ları bu Pazar günü başlayacak. En erken maç saat 8’de, Boston Celtics ile Milwaukee Bucks arasında. Beastbrook ve arkadaşlarının ilk maçı ise Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece 1:30’da, Utah Jazz‘e karşı. Artık adam o maçta potaya kendi girse şaşıracak durumda değiliz.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.