Herhalde bize sizden gelen soruları toplayıp üst üste koysak, ilk başa koskocaman haşmetiyle “Marvel filmlerini hangi sırayla izlemeli?” sorusu oturur. Biz bu soruya daha önce iki kez cevap vermiştik. Bir kez, 2015 yılında. Bir kez de 2016 yılında. O dönemde yaptığımız şey çoğunlukla dizileri ve kısa filmleri de sürece dahil ederek Marvel Sinematik Evreni’nin külliyatını kronolojik olarak listelemekti. Ancak artık 2018 yılındayız. İşler değişti.

Önceden bir şeyin Marvel Cinematic Universe külliyatına dahil olması, yani geek tabirle canon olması için üzerinde Marvel logosu barındırıp dizi ya da film olması yeterliydi. Ancak en son “hangi sırayla izlemeli” yazımızı yazdığımız günden bu yana Marvel Studios ile Marvel Television arasındaki uçurum büyüdü. Bir yandan Kevin Feige ve ekibi ile TV tarafı giderek daha kopuk hareket etmeye başladılar. Bir yandan araya bürokratik engeller girdi. En sonunda “10 yılımız böyle geçti” fotoğrafı çektiler ve orada bir TV aktörü bile yoktu.

Bu yüzden listemizin 2018 sürümünde ekstra bir durum var. Burada aynı zamanda ne Marvel Cinematic Universe külliyatına dahil, ne alternatif/paralel/farklı bir evrende geçiyor; onu ayrıştıracağız.

Kriterlerimiz çok basit. Star Wars Genişletilmiş Evren kurallarıyla oynuyoruz.

  1. Kevin Feige’nin prodüktörlüğünü yaptığı her proje külliyata dahildir. (F-Canon)
  2. Kevin Feige’nin prodüktürlüğünü yaptığı projelerle direkt bağlantıya sahip; yani, oyuncu paylaşan, hikayesini devam ettiren, hikayesine detay hazırlayan projeler külliyata dahildir. (D-Canon)
  3. D-Canon seviyesindeki dizilerin ikinci maddeye uyum sağlamayı bırakmış devam sezonları/kardeş dizileri külliyata dahildir, ama izlemesi şart değildir. O yüzden onları kronolojik sıralamaya dahil etmedik. Canınız istediğinde çerez gibi izlersiniz diye ayrı sayfaya çıkardık. (X-Canon)

Tamam mı? Başlıyoruz!

PHASE 1

Captain America: The First Avenger (F-Canon)

Captain America

Marvel Cinematic Universe‘in kronolojik olarak en eski filmi. Bütün mesele burada başlıyor zaten. Önceki filmlere referans olmadığı gibi, Tesseract ile birlikte Infinity Gem hikayesi de buradan başlıyor. Yalnız; filmin final sahnesi direkt olarak Avengers’a bağlanıyor; o yüzden bu sırayla izlerseniz, onun nihayete kavuşması için biraz beklemeniz gerekecek.

 

Agent Carter, 1. Sezon (F-Canon)

Agent Carter S01E08 Peggy

Agent Carter’ın komple birinci sezonu, ara vermeden izlenmeli. Zaten First Avenger’dan sonra olanlarla, Agent Carter kısa filminin finali arasında geçiyor.

 

Agent Carter, 2. Sezon (F-Canon)

Agent Carter S02E03 Peggy

Geçen listemizde neden Cap ve Agent filmlerini çıkış sırasına değil, kronolojik sıralarına göre dizdiğimizi çok sorgulayan oldu. Bu bir tercih elbette, siz dilediğiniz gibi izleyebilirsiniz. Fakat bizce,sıralamanın başka bir yerine sokuşturulursa, gereksiz uzatıyor ve değerlerini de yitiriyorlar. Dolayısıyla, “Kim bu gözü kapalı adam?” ve “Hapishanedeki o herif Zola mıydı?” gibi soruları sormak pahasına, bu dizilimde ısrarcıyız.

 

Agent Carter (Kısa Film) (F-Canon)

agent carter 1946

Captain America filminin DVD’siyle gelen bu kısa film; dizi için de zemin oluşturmuştu vakti zamanında. Dizinin birinci sezonu kısa filmi garip bir pozisyona soktu. Zira dizi, kısa filmin ortasında geçiyor. Ancak finalinde Carter bir nihayete kavuştuğu için, biz bu güncellenmiş dizilimde kendisini 2. sezonun sonrasına alalım dedik.

Iron Man (F-Canon)

Iron Man

MCU’nun çıkış tarihi olarak ilk filmi. Tony Iron Man zırhını inşa ediyor, süper kahramanlığa başlıyor.

The Incredible Hulk (F-Canon)

01 The Incredible Hulk

Iron Man ile aynı sene çıkan Hulk’ı ondan sonra yerleştirdik, zira filmin end-credits sahnesi, Iron Man’in önce izlenmesini şart kılar nitelikte. Ki, o sahneden söz açılmışken…

The Consultant (F-Canon)

The Consultant

Clark Gregg’in başrolünü oynadığı kısa film The Consultant‘ı Hulk’tan hemen sonra izlemek en iyisi. Zira bu kısa film, Hulk’ın son ek sahnesini netleştiriyor, güzelleştiriyor. Çok fantezi yapacaksanız, Hulk’ı izleyip, akabinde normal film bittikten sonra The Consultant’ı açabilir, Hulk’ın ek sahnesine sonra devam edebilirsiniz. Ama çok da bir şey fark etmiyor bana soracak olursanız.

Iron Man 2 (F-Canon)

07 Iron Man 2

Iron Man 2, artık inceden inceye ciddi MCU referanslarının başladığı bir film. Burada filme başlayan Coulson’ın hikayesi, baya direkt olarak arkasından gelen üç şeyi bağlıyor. Bu filmde Coulson Stark’a yardımcı olurken, “beni New Mexico’dan çağırıyorlar” diye filmden ayrılıyor. Sonra işte Whiplash falan buralar, derken…

A Funny Thing Happened on the Way to Thor’s Hammer (F-Canon)

A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer (2011)

Yine bir kısa film, Coulson‘ın New Mexico’ya giderken başına gelenleri anlatıyor. Kısa bir maceradan sonra Coulson’cığımız New Mexico’ya varıyor. Vardığında da karşısına ne çıksa beğenirsiniz?

Thor (F-Canon)

Thor

Thor tabii. Burada Thor New Mexico’ya düşüyor, adamlık öğreniyor, Rainbow Bridge’i kırıyor. Loki filmin sonunda SHIELD’ı ve Dr. Selvig’i Tesseract üzerinde deneyler yapmak üzere şevkliyor. O deneyler sonucunda da olan malum.

The Avengers (F-Canon)

The Avengers

Ek bir açıklama yapmaya dahi gerek yok. Marvel Cinematic Universe‘de Phase 1‘in sonu.

1 2 3 4
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Comments

  1. Captain Marvel’ı bu listeye eklemek gerekir mi? Gerekirse nereye eklenmeli? 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.