Dürüst olmak gerekirse bu haberi size sevinç içerisinde mi yoksa utanç içerisinde mi vereceğimi bilemiyorum. Yani takvimler 2019 yılını gösteriyor, Playstation 5 ha çıktı ha çıkacak ve Sony, Remote Play özelliğini iOS’a anca getiriyor. Evet arkadaşlar, bekleyenlerinize müjde: Remote Play özelliği sonunda iOS’a geliyor.

Remote Play sayesinde mobil cihazınızdan kablosuz olarak Playstation’a bağlanıp istediğiniz bütün oyunları mobilden oynamanıza izin veriyor. Oyunları çalıştırma ve yürütme işlemini konsolun yaptığı telefon, tablet ve bilgisayarınıza görüntünün aktarıldığı ve kontroller olarak kullanabildiğiniz bu özellik sayesinde istediğiniz her yerden Playstation oyunlarınızı oynama imkânınız oluyor.

ps5

Başlangıçta Playstation Portable ve Playstation Vita için duyurulan bu özellik, daha sonra Sony’nin kendi telefonu olan X-Peria modellerinde denenmiş ve Android’e açılmıştı. Ama bu dediğimiz olaylar cidden beş yıl öncesinde gerçekleşmişti yahu. Tamı tamına beş yıl! İşte tüm bu seneler boyunca Sony bir şeyi unutmuştu; önemli bir şey, büyük bir şey…

Ve sonunda Sony neyi unuttuğunu hatırlamış olacak ki beş yılın ardından sonunda Remote Play özelliğini iOS’a getirdiğini duyurdu. Playstation 4 sahipleri son çıkan 6.50 yamasıyla birlikle iOS cihazlarından konsollarına bağlanabilecek. Konsolu güncelledikten sonra, Apple Store’da bulunan Remote Play uygulamasını kullanarak PS4 oyunlarını oynayabilecek, sesli ve yazılı sohbetlere katılabileceksiniz.

ps4

Ama Sony, Apple kullanıcılarına küçük bir şaka yapmadan da geri kalmadı. Apple Store’a çıkan bu uygulama ne yazık ki Dual Shock 4 kontrollerini desteklemiyor. Evet, Sony’nin çıkardığı uygulama yine Sony’nin çıkardığı konsolun orijinal oyun kumandasını desteklemiyor. Bunun yerine ekrana basitleştirilmiş bir kontrol düzeneği sabitlemeyi daha uygun görmüşler. Daha garip olan şey ise uygulamanın, diğer oyun kumandalarını destekliyor olması. Şu dakikadan sonra kelimeler pek de bir şey ifade etmiyor sanırım…

Sony’nin bu geç ve garip kararı bir yana, iOS kullanıcıları sonunda çağa ayak uydurmanın ve istedikleri yerden oyun oynayabilecek olmanın haklı mutluluğunu yaşıyorlar. Şimdilik haberler çok yeni ve sistem geliştirilmeye çok müsait ama yine de birazcık geç kaldın be Sony.

Siz Android’in beş yıldır kullandığı bu özelliğin sonunda iOS’a gelmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de çok geç kalındı mı yoksa geç olsun güç olmasın mı diyorsunuz? Yorumlarınızı bizden esirgemeyin.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.