Aquaman and the Lost Kingdom DCEU içindeki son film olacak ve aralık ayında bizlerle buluşuyor bildiğiniz gibi. Filmin kamera arkası süreci boyunca yaşanan sıkıntılardan bazıları The Hollywood Reporter tarafından uzun uzun anlatılmış.

En önce tabii ki filmin korona virüsü sebebiyle çekimlerinde yaşanan zorluk var. Sonrasında ise filmin tam üç farklı yönetim dönemi geçirmesi bir başka ilginç anektod. Warner Bros.’un bildiğimiz eski halinde Walter Hamada başta iken duyurulan film sonrasında Waner Bros. Discovery ile birleşince işleri Michael De Luca ve Pamela Abdy devraldı. En güncel durumda ise James Gunn ve Peter Safran ikilisi muhtemelen “Bitse de kurtulsak” motivasyonuyla kalan DCEU filmlerini idare etmeye çalışıyor bir şekilde.

Bu dönemler sırasında filmin neredeyse daha önce hiç görülmemiş sayıda reshoot yani tekrar çekim sürecine tam üç kez girmiş olması ise raporun asıl önem arz eden kısmı. Önceki yılın ocak ayında çekimleri biten film o yazdan beridir sayısız test gösterimine tabi tutulmuş ve söylentilerini de okuduğumuz gibi hiç de olumlu geri dönüşler almamış. Bu test gösterimlerinin 2023 yılının ocak ayına kadar devam ettiği süreçte film iki kez reshoot yemiş.

İlk reshoot sürecinden sonra Warner Bros. Discovery birleşmesi sonucu gelen Michael De Luca ve Pamela Abdy ikilisinden Pamela Abdy bu sefer filmi kurgulama sürecine kendini de dahil etmiş ama trajikomik şekilde o versiyon önceki tepkilerden bile daha olumsuz geri dönüşler almış ve bu da Aquaman and the Lost Kingdom için ikinci reshoot sürecine sebep olmuş.

2023 yılına gelip durumların en güncel haline dönecek olduğumuzda ise James Gunn son versiyona müdahalede bulunmuş olumlu manada ve haziran ayında beş gün sürmesi planlanan son bir reshoot yapılmış ve o kadar iyi geçmiş ki dört günde tamamlanmış. Tabii bu sürecin bir diğer noktası da Batman’in filmdeki rolü. Hamada zamanında Michael Keaton Nick Fury benzeri bir rolde birkaç filmde gözükecekken bu plan Warner Bros. Discovery döneminde iptal oldu ve aynı sahne Ben Affleck ile tekrar çekildi. Filmin en son halinde ise ne Keaton ne de Affleck var denilene göre. Sebep olarak da Gunn ve Safran ikilisinin seyircilere zaten olmayacak bir gelecek için umut vermek istememesi yatıyormuş.

Valla Aquaman ilk filmiyle beni oldukça baymıştı. İkinci filmi hiç de beklemiyorken üstüne bir de yaşananları okumak iyice soğuttu işe karşı. Raporda denilene göre Warner Bros. Discovery Aquaman and the Lost Kingdom filminden hala gelir bekliyor ki bu çabaları göstermiş. İlkinin tüm zamanların en çok kazanan DC filmi olmasını tekrarlama ihtimalleri üzerine hayal kuruyorlar belki de. Benim merak ettiğim ise Amber Heard’ün rolünün olabildiğince cameo kıvamına getirilip getirilmediği, inşallah o da yaşanmıştır bu süreçte.

Ne diyorsunuz yaşananlara? DC fanları ne zaman rahat bir nefes alacak? Warner Bros. en son ne zaman size güven verdi? Fikirlerinizi çok da değiştirip durmadan bizle paylaşın.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.