Son yıllarda Coachella‘sı, bilmemnepoluzası fiyaka kazanmış olabilir; ancak canlı performans konusunda, festival konusunda rockstarın harman olduğu gerçek yer Glastonbury‘dir. Bu sene de bunun kaidesi değişmedi. Yine pırlanta gibi performanslar vardı, yalnız bu sefer bir farklılık olarak BBC bunları pırlanta küçük resimlere bulayıp, müthiş kamera açıları ve ses kayıtlarıyla internete koydu. Belki gidemedik… Ama bu videoları izleyip kopabildik en azından. Buyurun size de atıyoruz. Siz de kopunuz.

İyi dinlemeler!

 

Foo Fighters – Everlong

Dave Grohl’un ve Foo Fighters’ın –iyi anlamda– şovmenliği zaten dillere destandır rock dünyasında. Burada da buna katılmamak işten değil. Daha girişte zaten vuruyor mührü Grohl. “Biz asla elveda demeyiz… Biz sadece, şunu deriz” diyor ve gerçekten de çok ince bir veda hüznüyle yoğrulmuş o harika riff ile giriyor Everlong’a. Mutlaka, mutlaka sonuna kaar izleyin.

 

The Killers – Mr. Brightside

https://www.youtube.com/watch?v=WPancy67AWc

The Killers muhtemelen ömrünün sonuna kadar konser ve festivallerde Mr. Brightside ile Somebody Told Me söyleyerek gezecek, burası kesin. Ama gerçekten, başka bir şey yapmaya ihtiyaçları var mı? Bu videoya bakarsanız, yok. Ne isimler çıkmış yani Glastonbury’ye o dakikaya kadar, bir Mr. Brightside kadar kopulmamış hiçbirine. E bu kadar kopulunca da yeni şarkıya ihtiyaç olmuyor.

 

The xx – Angels

https://www.youtube.com/watch?v=terwtMv4FYI

Belki yeri değil ama söylemem lazım, gerçekten bir araya getirip The xx’i oluşturan parçalar çok acayip. Bu kayıtta da görebiliyorsunuz. Bir yandan Romy Croft‘un sesi gerçekten çok zarif, çok özel. Sahnede de müthiş yani kadın. Oliver ağabeyimiz de arkadan bariton bariton girince müthiş bir estetik katıyor. E bir de her şeyin altında Jamie xx‘in nevi şahsına münhasır dehası olunca, ne yapalım yani, almayalım mı performanslarını buraya?

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.