Mekanımız Amerika’nın tek seferde doğru yazması imkansız ismi, parıltılı çölü, hipnotik rengi ve Breaking Bad‘iyle ünlü şehri Albuquerque, New Mexico. Konu mankenimiz Eduardo Barros isimli, belli ki sorunlu bir insan, onun sevgilisi ve ikilinin küçük kızları. Arka planı çok bilmiyoruz, soruna ne sebep oldu tahayyül edemiyoruz ama bir şekilde çirkin bir tablo oluşuyor evin içinde. Barros sevgilisine silah çekiyor. 

Barros ve sevgilisi o esnada şiddetli bir şekilde kavga ediyor. Sinirler geriliyor. Barros silahı çekince ipler iyice kopuyor. Kadıncağız korkulu, hem kendi hem de küçük kızı için. Barros cinnet getirmekte. Hezeyan içerisinde kurduğu cümlelerden biri de “Polisi mi aradın sen?” oluyor. İngilizcesi Did you call the sherrifs. Evde de Google Home, Amazon Alexa vari bir akıllı cihaz var. Hani şu eşyaların internetini yöneten, ses komutuyla çalışanlar var ya? “OK Google, ışığı biraz kıs, çiçekleri de sula” deyince anlayıp yapanlardan hani? Hah, işte onlardan biri.

null
null

Barros kafayı yemiş bir biçimde öyle bağırınca, bu akıllı cihaz gerçekten de aklını konuşturuyor ve denilenin içerisinden son üç kelimeyi anlıyor: call the sherrifs. Oradan da otomatik olarak polis departmanını arıyor. Departman açıyor, elbette kısa bir süre çağrıyı dinledikten sonra yerini tespit ediyor ve SWAT birliklerini yolluyor. Birlikler artık polisi görünce hemen rehine moduna girmiş olan Barros’u ikna ediyor, dışarı çıkartıyor ve tutukluyorlar. Barros’un kız arkadaşı da yaralanmış, sarsılmış, ama sağ salim bir biçimde çıkıyor olayın içinden. Küçük kızın burnu bile kanamıyor.

Yani biliyorum, bunu çok konuşuyoruz bu sayfalarda. Ama yine de altını çizmekte bence fayda var: Bu size anlattığım şeyin bir bilimkurgu filminden sahne olduğu yıllar çok uzak değil farkındayız değil mi? Çünkü resmen şöyle olmuş: Evin beyi kafayı yemiş, hanımı ve kızı korkuyor, fakat bilgisayar kahya sükutunu bozmamış, polisleri arayıp durumu kurtarıyor. Bu nasıl bir durum ya? Biz nasıl geldik buraya anlayabilen ve anlatabilen var mı? Gerçekten, her gün bir yaşımıza daha giriyoruz yahu!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.