Geçtiğimiz haftalarda vizyona giren The Martian’ı izlediniz mi bilmiyoruz. Filmle ilgili vakti zamanında biz kendi fikirlerimizi dile getirmiştik. Matt Damon’ın yine uzayda mahsur kalmasını konu alması sebebiyle, film doğal olarak Interstellar ile çok karşılaştırılmıştı çıkmadan önce. Ama izlenince görüldü ki, evet, filmin çok daha hafif bir tonu, çok daha pozitif bir atmosferi vardı. Genel olarak Ridley Scott’ın hikayesi daha çok “her seferinde bir problem” mesajını vermek üzerine kuruluydu. Ve evet, filmin baya güzel esprileri de vardı. Ama yani kusura bakmayın, bu filme komedi derseniz de eşeğin kulağına su kaçırmış olursunuz.

Ama Hollywood Foreign Press Association tam olarak bunu yaptı işte. “Kim bu gafiller?” diye soracak olursanız, kendileri Hollywood’u takip eden yabancı basının kurduğu bir organizasyon. Yaklaşık yetmiş küsur senedir de Altın Küre adında ufak bir ödül töreni düzenliyorlar. Bildiğiniz gibi Amerikan sinema dünyasının ikinci büyük ödülü kabul edilen Altın Küre ödüllerinde, filmler ve diziler iki farklı kategoride değerlendirmeye alınıyorlar. Drama ve Komedi.

Daha henüz 2016 başında düzenlenecek olan Altın Küre ödüllerinin adayları açıklanmadı. Ama adayların belirlenmesi için gereken süreç başladı. Bu süreç de, stüdyoların filmleri değerlendirmeye alınmasını istedikleri kategorilerde HFPA’ya sunmalarıyla start alıyor. The Martian’ı yapan 20th Century Fox, büyük ihtimalle “bizi bu drama kategorisinde yerler” diye düşünüp, filmdeki birkaç espriye güvenerek The Martian’ı komedi dalından aday adaylığına sokmuş. Ve HFPA de belli ki film bilmez, sanat görmez insanlardan oluştuğu için, “he ya komedi harbiden” diyerek bu kategorizasyonu kabul etmiş.

Ya abilerim, ablalarım, siz manyak mısınız? Mizah mı görmediniz hayatınızda? Her espri yapan filme “komedi” diyorsak çok işimiz var, gözünüzün yağını yiyeyim. Daha geçen sene büyük bir gururla En İyi Drama Filmi ödülü verdiğiniz Boyhood’da en fazla The Martian kadar espri yapıyordu zaten. Siz aynı sene Inglorious Basterds ve Up in the Air’i drama diye aday göstermiş bir kurumsunuz, n’apıyorsunuz be? Yani zaten verdiğiniz ödülün üç kuruşluk prestiji var, sırf tonu hafif diye bir filmi komedi dalında aday ederek onu da harcamaya mı ant içtiniz, nedir, nasıl? Allah Allah?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.