Warner Bros.‘un hâli malumunuz. Stüdyo olarak mazisine, köklü kimliğine, bugüne kadar sinemaya yaptıklarına ettiklerine hiçbir itirazımız yok. Çizgi roman sineması harici alanlarda da depar atmaya devam ediyorlar, en azından bir Sony değiller. Gelin görün ki ellerinin altında bulunan DC Comics ile ilgili 2009’dan beri doğru düzgün sinematik kararlar alamıyor, aldıkları doğru düzgün kararların arkasında uzun vadeli duramıyorlar.

Bu, ölümüne DC hayranlarını rahatsız etmekle birlikte; sinemada iyi çizgi roman filmi görmek isteyenleri de üzüyor. Flash’ten beş yönetmen kovmak, Zack Snyder’ın vizyonuna önce anlamsız güvenip sonra da bu vizyondan motor takıp geri basmak, Ben Affleck’e yüklenmek, Ben Affleck’i canından bezdirmek, Man of Steel ile bir şeye başlayıp sonra da komşunun oyuncağını kıskandığı için doğal gidişatı anlamsız bir ekip filmiyle bozmak, önce DCEU diye yola çıkmak, Martin Scorsese “Joker filmi?” diye gelince devamlılığı camdan atmak… Say say bitmez.

Ancak bunların hepsini unutun. Warner cephesinden vizyon kokan, akıl kokan bir hareket geliyor.

Ava Duvernay

Deadline‘ın haberine göre Warner, bu sene vizyona giren A Wrinkle In Time‘ın yönetmenlik koltuğunda oturarak 100+ milyon dolar bütçeli proje yöneten ilk Afro-Amerikan kadın olma şerefine erişen Ava DuVernay‘la bir proje geliştirecek. Hatırlayacaksınız, DuVernay bir dönem Marvel ile Black Panther için de görüşmüş, fakat sonrasında çalışma şartlarının arzu ettiği kadar özgür olmayacağını fark edince dostça ayrılmıştı. Warner ona istediği özgürlüğü tanıyacak gibi gözüküyor. Zaten tanıması da gerekiyor. Çünkü teslim ettikleri proje de, inanılmaz vizyoner bir adama sınırsız özgürlük tanınınca ortaya çıkmış bir seriden uyarlanıyor.

New Gods.

New Gods

New Gods’ı isim olarak kemik DC hayranları haricinde çok kişi bilmez. Marvel’la yaptığı işler bugün hepimizin zihnini yücelten Jack Kirby‘nin, nehrin öteki yakasına geçtikten sonra sektördeki nüfuzu sayesinde elde ettiği özerkliğin ürünüdür. Kirby, yan yana ikamet eden iki gezegende yaşanan mitolojik hikayeleri anlatır bu serisinde. Taht kavgaları, kan davaları, ihanetler, entrika ve hepsini kapsayan kozmik bir arka plan. Bugün çizgi roman tarihinin en enteresan projelerinden biri kabul edilen New Gods, DC Comics evrenine de çok önemli karakterler bırakmıştır. Steppenwolf gibi, Desaad gibi, Orion gibi, Big Barda gibi; elbette Darkseid gibi…

Ava DuVernay gibi hayal gücü yüksek bir sinemacının, New Gods gibi önü çok açık bir projeye el atacak olması beni derinden tahrik ediyor. Üç ay sonra “DuVernay stüdyo baskısından yıldı, projeden ayrıldı” gibi bir haber görmezsek çok özel bir film göreceğimizden eminim. Çünkü New Gods, modern süper kahraman filmleri gibi gerçekçilik perdesinden ele alınabilecek bir öykü değil. Uhrevi, teatral, katmanlı bir mitoloji var ortada. DuVernay bunları harika görsellerle birleştirip, hayal gücümüzün aküsüne kısa devre attıracak bir dünya yaratabilecek kapasitede.

Ve en güzeli?

Aralık ayının sonunda Ava DuVernay’e sordular, “En sevdiğin süper kahraman ne?” diye. Big Barda dedi kadın.

Samimi tutku + sınırsız hayal gücü + akıllı bir proje = Geek gönüller için altındır. Hadi Warner/DC, bununla silkelen at üzerindeki ölü toprağını be!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.