27 Nisan günü vizyona girecek, ve Marvel Cinematic Universe‘in on yıllık gidişatına bir taç takacak olan Avengers: Infinity War‘ın resmi fragmanı yayınlandı. Eyyorlamaya geçmiyor, önce fragmanı şuraya bırakıyoruz. İzleyin. Konuşalım.

Fragmanın en güçlü yanı; çabucak sadede geliyor olması. Daha önceki teaser fragmadan neredeyse hiç görüntü ya da replik kullanmayarak bunu yapmış olması da takdire şayan. Açılışta Tony ve Gamora‘nın ya yaşadıkları; ya da montaj masası sihriyle yaşıyormuş gibi gösterildikleri bir konuşmaya şahit oluyoruz. Gamora “Ben kendimi bildim bileli” diyor; “Evrenin yarısını yok etmek istedi“. Fragman ilerledikçe öğreniyoruz ki zaten Gamora’nın Thanos’a dair bir takım bilgilere –üvey kızı olmaktan ötürü– nail olması filmde epey ön plana çıkartılacak. Bir noktada Thanos’un kocaman parmağını sıkan küçük bir yeşil el var. Gamora olmaması imkansız.

Ardından Tony, her zamanki iyimserliğiyle, daha önce gezegene uydu fırlatırken gördüğümüz Thanos için “Avantajımız var, o bize geliyor” diyor. Thanos’un sana gelmesi nasıl bir avantaj, tahayyül edemiyoruz; ama bu adam koskocaman bir uzay leviathanına da parti demiş bir insan, çok sorgulamıyoruz. Elbette buradaki önemli detayı da atlamıyoruz: “Thanos bize geliyor” derken ekranda olan iki şey var. Eye of Agamotto. Vision’ın kafası. İki şeyin de içinde birer Infinity Stone durduğunu biliyoruz.

Akabinde fragman, Star-Lord ve Tony arasındaki bir muhabbete odaklanıyor. Elbette bu filmin en heyecan verici taraflarından biri Guardians ekibini Avengers ekibiyle tanıştırması olacak. Peter Quill’in etrafıyla oluşturacağı dinamikleri hayal etmek bile iyiden iyiye iç gıcıklıyor. Çünkü bu adam Dünya’yı çocuk yaşta terk etti. Avengers‘ın çoğuyla aynı türe mensup, ama onların kültürüyle hiç ilgisi yok. Nasıl paslaşacak, nasıl anlaşacak? Kısa sahne biraz ipucu veriyor.

Bir başka eşleşmeyi de görüyoruz fragmanda: Doctor Strange ve Spider-Man. İkisi de New York’lu olan karakterlerin filmde beraber vakit geçireceklerini daha önceden duymuştuk. Bu sefer şahit de oluyoruz. Sıralama olarak da Peter’ın otobüste saldırıyı görmesinden çok sonra yaşanacak gibi gözüküyor; zira ilk fragmanda saldırı anı esnasında Strange’in Banner ve Stark ile birlikte olduğu izlenimini almıştık.

Fakat derseniz ki, “şuncacık fragmanın en havalı sahnesi nedir ey Yiğitcan?“. Ne Tony Stark’ın götünden roket çıkartıp kurşun gibi fırlaması, ne Strange’e uygulanan yüz akupunkturu: Fragmanın tartışmasız en ruha kanat çırptıran sahnesi Cap‘in, Infinity Gauntlet‘i iki eliyle tutması. Thanos’un buna şaşırması. Bu sahneden benim üç beklentim var.

  1. Cümle âlemin Cap ‘En güvenli eller, yine de bizimkiler‘ derken ne kast ettiğini anlaması
  2. Super Serum’un bir yerden kayıp Infinity Stone’a bağlanması, Thanos’un bunu o an idrak etmesi, Steve’in içinden serumu çıkartması, Old Man Steve’le tanışmamız.
  3. Thanos’un biraz daha ittirdikten sonra Cap’e ‘Ne zaman vazgeçeceğini bilmiyorsun değil mi?‘ demesi. Desin ki, Cap yapıştırabilsin cevabı…

giphy (1)

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.