Dünya değişmek üzere. Bunu internet sayfalarının dedikodu kısımlarında görüyorum. Prodüksiyondan son haberleri veren sitelerden duyuyorum. Kokusunu alıyorum. Game of Thrones’un bitişi başladı.

Dürüst olmak gerekirse dizinin eski hayranlarından pek bir şey kaybolmadı. Zira dizi çok bozmadı kendini. Her şey muhteşem Ned Stark’ın karşımıza çıkmasıyla başladı. Ned Stark fantastik kitap karakterlerinin en arifi, en zarifi olan Stark ailesinin reisiydi. Öte yanda mahir gemiciler ve mağrur, Stormlands’in derinliklerinde yaşayan Baratheon’lar vardı. Dizinin kötücül karakterleri olma onuru ise varlıklar arasında güce en düşkün olan Lannister’lara bahşedilmişti.

Bütün dizilere hükmedecek gücü muhafaza ediyordu Game of Thrones. Amerika’nın bağrında, New Jersey’nin ateşinde gizlice dövmüştü karanlıklar efendisi George R. R. Martin hikayesini, diğer tüm fantastik eserlere hükmedebilmek için. Bütün zulmünü, kinini ve tüm yaşamlara hakim olma iradesini kattı bu hikayeye ve devamlı birilerini öldürdü. Benioff ve Weiss da diziye uyarlayınca, son hâli ortaya çıkmış oldu. Hepsine hükmedecek tek bir dizi. Geek dünyasının hür diyarları dizinin gücü karşısında birer birer düştüler. Karşı koyup, “çok popüler ya izlemiyorum” diyenler de vardı. Çok gürültü çıkarttılar ve Facebook yorumlarında geek’liğin hürriyeti için harp ettiler. Zafer yakındı, lakin dizinin gücü bir türlü bastırılamıyordu.

Robb Cry Gif

İşte bütün ümitlerin yitirildiği o karanlık saatlerde, dizi yalpalamaya başladı. Dizi kitapların önüne geçmişti. Kötü çıksa, “dizi çok bozdu” diyenlere gün doğacak, dizinin haşmeti sonsuza kadar yok olacaktı. O karanlık saatlerde Benioff ve Weiss altıncı sezonun dokuzuncu ve onuncu bölümlerini sürdüler piyasaya. Dizi çok bozdu demeye hazır olanlar, Tommen’in sahnesini izledikten sonra alkışa durdular. Çünkü insanlar tamahkardır. Game of Thrones’un kendi iradesi de vardır.

İşte böyle bir yüksek perdeden sezon bitiren, yeni sezonu da geçtiğimiz hafta açan Game of Thrones için sonun başlangıcı resmen start aldı. HBO’dan gelen açıklamaya göre, Benioff & Weiss ikilisi final sezonun senaryolarını teslim ettiler. Yani Game of Thrones ile ilgili kaleme alınacak son altı senaryo tamamlandı, tashihi yapıldı, pakete atıldı ve HBO ofislerine ulaştı. Bundan sonrası finale doğru son yürüyüş. Bir süre sonra unutulmaması icap eden şeyler yitip gidecek. Dizi efsaneleşecek, efsaneler masal olacak. Birkaç yıl boyunca taht oyunları sırra kadem basacak. Ta ki bir ara Hollywood reboot atmaya karar verene kadar…

Yerinizi ayırtın. Ya 2018’de, ya da duruma göre 2019’da bir efsane son bulacak. Onun bıraktığı bayrağı kimin devralacağını ise zaman gösterecek…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.