Uzun süredir muhabbetini çevirdiğimiz, deidkodularını duyduğumuz; hakkında heyecanlandığımız ama hiçbir zaman somut detaylarını sağlıklı bir biçimde alamadığımız Joker filmi en sonunda resmen başrolüne kavuştu sevgili geekler. Joaquin Phoenix’in rolü üstleneceği uzun süredir söyleniyordu. Bugün imzalar atıldı ve olay geri dönülmez akşamın ufkunu geçti. The Hollywood Reporter’ın doğruladığı haber, aynı zamanda filmle ilgili birkaç detayı da açığa çıkardı.

Joaquin Phoenix

Filmin yönetmenliğini geçmişinde Starsky & Hutch, The Hangover, Due Date ve War Dogs gibi filmler bulunan Todd Phillips üstlenecek. Neden sinema tarihindeki ilk solo Joker filmi ekseriyetle komedi filmleriyle anılan bir yönetmene teslim edilmiş? Bilmiyoruz, ancak bugüne kadar Warner Bros’un tüm DC projelerinden film başına iki yönetmen kovmuş olmasının muhtemelen bir payı vardır.

Senarist koltuğunda ise Todd Phillips ile birlikte Scott Silver var. Kendisinin mazisi Phillips’ten biraz daha anlamlı. The Mod Squad, 8-Mile ve The Fighter filmlerinin hikayelerini kaleme almış olan Silver’ın sonuncusuyla Oscar’a aday olmuşluğu da var. Yalnız dikkatli okurlarımız fark etmiştir, listede bir isim eksik. Bu da Martin Scorsese. Projeyle yakından ilgilendiği söylenen usta yönetmenin ismi hiçbir haber ya da beyanda geçmiyor. Biz filmi ilk duyduğumuzda, yapımcılığını onun yapacağı fikriyle beraber duymuştuk. Şimdi adının gözükmüyor oluşu projeden uzaklaştığı anlamına mı geliyor? Bilmiyoruz.

Nasıl bir konu işleneceğini de bilmiyoruz; fakat THR’a göre bu bir orijin hikayesi olacak ve Killing Joke’dan beslenecek. Projenin Scorsese günlerinde de Joker’i bir stand-up’çı olarak resmedecekleri söyleniyordu. Killing Joke okuyanlar da hatırlayacaktır, Joker’in kendi anlattığı –ve çoktan seçmeli olarak gördüğünü de itiraf ettiği– geçmişinde stand-up önemli bir yer kaplıyordu. O yüzden iki dedikodu birbiriyle örtüşüyor. Fakat ilginç mi? Değil. Joker filmi yapılacaksa, Killing Joke yapmanın bir anlamı yok. Zaten bütün Joker tasvirleri bir yerden Killing Joke’a dokunuyor.

Hayır, Joker filmi yapılacaksa ve Joaquin Phoenix gibi klas bir aktör oynatılacaksa; özel bir açı bulmanız gerekiyor. Hele ki bir de zaten Jared Leto Joker’ine de film hazırlıkları devam ediyorsa…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.