Tayland’da yaşanan ve on iki kişilik genç futbol takımının koçlarıyla birlikte kompleks bir mağara sistemi içerisinde mahsur kalması olayı cümleten ilgimizi çekti, üzerine konuştuk; nefesimizi tutup takip ettik tüm yaşananları. İlk dalgıcın kurtarma çabası esnasında hayatını kaybetmesi her şeyi biraz daha dramatik hâle getirdi. En nihayetinde tüm çocuklar, koçlarıyla birlikte kurtarıldılar. Herkes ailelerine kavuştu. Bu heyecanlı olay, tüm dünyanın gözü önünde; mutlulukla sonuçlandı.

Söylemeye gerek bile yok, elbette bunun film uyarlaması için hazırlıklara başlandı bile.

Ancak çoğu “herkesin ilgisini çeken büyük bir olay yaşandı, filme çekelim” hikayesinin aksine, bu seferkinde finansal bir kazançtan fazlası var. Bunun başlıca sebebi de film haklarını almak üzere girişimde bulunan Pure Flix Entertainment. Pure Flix’in yöneticisi Michael Scott, bizzatihi Tayland’da yaşıyor ve olaylara yönelik olarak da ilginç bir bağa sahip. Scott’ın eşi, hayatını kaybeden dalgıç Saman Kunan ile çocukluk arkadaşı. Cenaze işlemlerini de Kunan’ın ailesi için o üstleniyor.

Saman Kuman

Scott bu yüzden olayı çok yakinen takip etmiş, elinden geldiğince de destek olmuş kurtarma çalışmalarına. Olayın duygusal yoğunluğunun çok yüksek olduğunu belirten Amerikalı sinemacı, hikayesinin anlatılmasını da bu sebepten anlamlı buluyor. Her ne kadar Pure Flix ekseriyetle uhreviyat üzerine filmler çekse de, bu sefer daha geniş bir kitleye ulaşmak amacıyla filmin bu alandan taşması gerektiğini kabul ediyor Scott.

Şimdilerde de kendisi bilimum sinemacı, oyuncu ve yatırımcı ile dirsek teması hâlinde. En nihayetinde sürpriz bir durum değil bu, bugün gelmese on yıl sonra biri tarafından yapılmış filmi zaten gelecekti. Elbette ortak hikaye aklı da açık, böylesi bir filmin ana karakteri olması için en iyi aday da hep Saman Kunan olacaktı. Pure Flix alırsa, arkadaşlık bağlarının da ışığında; daha samimi bir film gelir belki belli mi olur? Bakıp göreceğiz. En nihayetinde şu kesin: Hep beraber sinema gibi bir olaya şahit olduk. Bu olayın da sineması elbette karşımıza çıkacak…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.