Netflix’in birçok başarılı işine tanık olduğumuz kadar aynı miktarda kötü yapımlarına da rast geldik. Kah yücelttik, öve öve bitiremedik; kah yerden yere vurduk, eleştirilerle gömüverdik. Ancak yine de Netflix’in kendine ait bir popülerliği ve kalitesi olduğunun da defalarca altını çizmiş olduk; yanlış mıyız?

ertelendigi-soylenen-netflix-in-ilk-turk-dizisi-the-protector-dan-ilk-fragman-geldi-1538404842

Bundan üç-dört sene evvel daha Daredevil dizisi ilk geleceği zamanlarda Netflix birçoğumuz için “karanlık, sert ve ağır atmosferli diziler” platformuydu. Hatta Türkiye’de de şimdi olduğu kadar yaygın değildi. Gel zaman git zaman sağlam ya da beli kırık reklam politikaları ile Türkiye’de çok daha fazla kitleye ulaşmayı başardı Netflix. Sonuç olarak da her bir takipçinin, günün birinde Netflix’in kendine ait bir Türk yapımı dizisi olacağı düşüncesi filizlenerek akıllarımıza yerleştirildi. E öyle de oldu, Netflix iş birliği ile yapılacak Türk dizisi de uzun zaman evvelinden ismen ve cismen belirlenip izleyiciye müjdelendi: Muhafız.

The Protector orijinal adı ile gelecek olan dizimiz, tamamen Türk bir kadroyla yürütülmekte. Baş rolde Çağatay Ulusoy‘un yer aldığı yapım, birebir Türkiye kültürü ile yoğrulacak ve bizim ilk süper kahraman dizilerimizden biri olacak. Hatta kısa bir teaserı da bugün itibari ile düştü, buyursunlar:

İstanbul’un eski düzenini sağlamakla görevli olacak bir kahramanı ele alıyormuş dizimiz. Kısa ve öz bir açıklamayla söylüyoruz: İlgi uyandırıcı duruyor. Bütçenin fazlasıyla cömert kullanıldığı belli olan sahnelerde dikkat çekici şeyler mevcut. Özellikle de Çağatay Ulusoy’un sırtını ve göğsünü gördüğümüzü tahmin ettiğimiz bir sahnede parlayan dövme benzeri çizikler de Supernatural’dan Winchester Kardeşler’in dövme muhabbetini anımsatmıyor gibi değil. Bize kalırsa gerçek aksiyon sahnelerinin varlığını bağırarak ilan eden dizi, en azından göz atmaya değer duruyor.

Tabii bu teaser yanında birkaç gelişme daha bildirmemiz gerekiyor diye düşünüyoruz. Can Evrenol’un çektiği ilk beş bölüm üzerine Netflix’te bir memnuniyetsizlik yaşanmış ve bir süre evvel sil baştan çekim kararı alınmış. Muhafız’ın bu sebeple de iki yeni yönetmen ismi olarak Umut Aral ve Gönenç Uyanık uygun görülmüş. Hatta sırf bu yeniden çekimler yüzünden de diziye ayrılan maddi meblağ artış da göstermiş. Haliyle de ilk zamanlar için bu Eylül’de gelmesi beklenen Muhafız dizisinin, bunca gördüğü muamele sebebiyle çıkış tarihi ertelenmiş birazcık.

the-protector-dan-ilk-goruntuler-geldi-1355335

Bu sırada da oyuncu kadrosu, yerli gazete kaynaklarından edindiğimiz habere göre moral bozmuş hafiften. Baş rol Ulusoy da, onca sahnenin boşa gitmesi sebebiyle üzüntüsünü dile getirmiş hatta. Yine de Netflix’in hiçbir masrafa hayır demeyip en baştan çekme kararının arkasında iyi sebepler vardır diye düşünerek kendimizi Polyannacılık’a itmek istiyoruz. Zira şu kadarcık teaser, muhtemelen çöpe gitmeyen sahnelerden alınan parçalar ve henüz çıkmasına da vakit varken daha geliştirilecek çok şey olabilir.

Netflix’in bol parası sağ olsun, ilk süper kahraman dizimiz bir hayli güzele benzeyecek gibi. Ne dersiniz, sizce hayal kırıklığı yaşar mıyız, yoksa harbiden şaşırtıcı bir şekilde iyi olabilir mi bu Muhafız?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.