Arkadaşlar herkes baskıyı durdursun. Kim ne basıyorsa onu durdursun, kafasını kaldırsın ve kaldırılmadan önce şu aşağıdaki videoya bir baksın. Uzun uzun, içinize çekene kadar bakın. Gözlerinizi kaçırmayın. Bu gerçekse hepimiz bugün nerede olduğumuzu hatırlayacağız. Bu gerçekse bugün tarih kitaplarına geçecek. Bu gerçekse bundan sonra 2 Ekim 2018 gününü “Harry Potter hayranlarının aynı anda kendinden geçtiği gün” olarak kazıyacağız aklımıza.

Çünkü iddiaya göre Batman: Arkham serisinin yapımcısı Rocksteady bir Harry Potter oyunu geliştiriyor ve bu oyun da şöyle gözüküyor:

https://youtu.be/2-HER1xKQl4

Bu videoyu sızdıran RastaPasta isimli kanal aynı zamanda oyunun bir takım özelliklerinin de belli olduğunu söylüyor. RastaPasta açıklamaya direkt olarak bir metin basmış, bu metin de nereden baksanız bir PR çalışması sonucu üretilmiş gibi duruyor. Otantik olmak adına ilk önce İngilizce hâlini basıyoruz, çünkü bu sızıntının gerçek olup olmadığını öğrenmek için önemli bir detay bu metnin kimliği.

Set in the 19th Century (1800’s) Wizarding World, this 3rd person open-world action RPG game centers around your character with unique abilities who has eared a late acceptance to Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry. You are a newly arrived 5th year student to Hogwarts that demonstrates a latent gift for magic with a unique ability to track and identify remnants of a pottant ancient power.

Upon arrival, strange events begin to materialize In the Forbidden Forrest and trouble begins o brew within the castle walls. Together with Professor Elezar Fig, you embark on a journey through both familiar and never before seen locations to bring to light the truth behind these mysterious occurrences.

On your quest you will craft potions, master new spells, and discover fantastical beasts. You will battle Dark Wizards, Goblins, and other supernatural enemies and uncover the truth about your destiny – the Fate of the Wizarding World lies in your hands.

Dikkat çeken noktalar? Hikayenin 19. yüzyılda geçiyor olması. Elbette Hogwarts aşağı yukarı her dönem Hogwarts gibi gözüküyor olabilir ve Wizarding World’ün tarihi de zaten milattan öncesine kadar gitmektedir. Bu yüzden bu zaman dilimi tercihi hem seriyi ana kozmetik kimliğinden uzaklaştırmıyor, hem de hikaye anlatıcılarına özgürlük tanıyor. Muhteşem. Oyunun janrı da “üçüncü şahıs, açık dünya, aksiyon-RYO” olarak verilmiş. Bu da yeme de yanında yat bir detay.

Hikaye de hemen hemen bir Harry Potter hayranının sanal bir Hogwarts’a gitse yapmak isteyeceği şeyler etrafından şekillenmiş. Yasak Orman’da gerçekleşen bir takım acayip şeyler, size destek olan bir Profesör, özel bir yetenekle bulunan şato sırları… Mekaniksel olarak da şunları anlatıyor RastaPasta:

  • 8 farklı büyücü sınıfı
  • Hogwarts’ta yaşam
  • Özel bir sihir sistemi
  • Serbest dolanım
  • Kendi karakterini yaratma imkanı.

Videoda bunları görebiliyoruz. Peki Rocksteady ve sahibi şirket Warner Bros neden bunu açıklamıyorlar? Kim bilir? Zamanlama için bekliyor olmaları bunun gerçek çıkmasını dileyenler için en büyük sığınak. Yoksa oyunun bu video ve açıklamadan bir çeşit planlanmış, PR departmanı ile koordine edilmiş bir duyuruya hazır olduğu da çok belli. Ya bu duyuru yakındı ve bir noktada zincir bir yerde patladı. Ya da biri bizi fena hâlde yiyor.

Emin olun bütün Harry Potter fandom’u şu an ilk olanak için dua ediyor.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

  1. Ege Topoyan Reply

    Vay be, dedikodusu bile zamanında tüylerimi diken diken etmeye yetmişti. İnatla duyurmuyorlar.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.