İnternet basınının, özellikle de Amerika menşeli olanların üzerine bitmek tükenmek bilmeyen makaleler kaleme almayı en sevdiği konu başlıklarından bir tanesi Nintendo’nun kaderi muhtemelen. 125 yıllık şirketin hataları ve günahları üzerine en az yirmi bin tane yazı yazılmıştır bugüne kadar. Pek çoğu da çok basit, ama bana göre çok hatalı aynı mantık üzerine kuruludur: “Nintendo artık akıllı telefonlara oyun yapmalı”.

1346335602284680876

Ben bunu ve kardeş önermesi “Nintendo akıllı cihaz yapmalı”’yı 3DS’in finanssal başarısının ve –her şeyin ötesinde- akıllı cihazların sağlayamayacağı bir keyfi hâlâ sunabiliyor olmasının ışığında dünya ahiret saçma buluyorum. Bence sadece oyun oynamak için tasarlanmış mobil cihazlara günümüz pazarında hâlâ yer var, zira aynı multi-tasking yapabilen PC’ler ve oyun oynatmaya odaklanan konsolların yan yana var olabilmelerini sağlayan sebep akıllı cihazlarla mobil konsolları da birbirinden ayrıştırıyor. Güncelleme gereksinimi, oluşabilecek kompleks yazılım sorunları, piyasada çok sayıda farklı cihaz olduğu için kaçınılmaz olan optimizasyon eksiklikleri…

Ama yine de, şu gördüğünüz konsept çizime bakarken hayran olmadan da duramadım. Bildiğiniz gibi Nintendo geçtiğimiz aylarda rahmetli CEO’su Satoru Iwata’nın kararıyla mobil oyun yapımcısı DeNA’dan hisse almış, akıllı cihaz pazarına girme niyetini belli etmişti. Bu niyetin hiçbir kısmı büyük ihtimalle akıllı cihaz üretmeyi kapsamıyor, ama kapsasa, eminim hepimiz böyle bir şey olmasını isterdik.

1346335601694485932

Gizmodo, okurlarına görmek istedikleri fantastik bir cihazı sormuş ve ankette ağırlıkla Nintendo akıllı cihazı çıkınca, tasarımcı Pierre Cerveau’ya bu çizimi yaptırmış. Cihaz ilk aşamada standart bir Android telefona benziyor. Fakat sonra, yanına bir D-Pad, bir analog, dört de tuş bağlayınca daha gözünüze uygun bir hâle gelmeye başlıyor. Cerveau içeriye minik detaylar da yerleştirmiş. Örneğin “Smart Boy” adını verdiği cihaz, güç korunumu modunda 8-bitlik Game Boy’un monokromatik ekranına benzer bir şekle geliyor. Hakeza üst kısmında da Game Boy kartuşlarının girişine benzer bir eklenti soketi var. Ben şahsen bu tasarımı pek bir beğendim. Peki siz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.