Narnia Günlükleri, yıllardır fantazya geekleri için üvey evlat muamelesi görmüş bir yapıt bize kalırsa. Filmlerinin çıktığı yıllarda dahi yeterince geniş bir kitleye ulaşamamış, ancak kitaplarını okuyan büyük küçük herkesi bir şekilde dünyasına kabul etmiş bir diyar. Haliyle de o dolabın içinden geçerek farklı bir yere varmanın hazzını yaşamak isteyen herkes, gösterilen ilgi ve alakanın eksikliği; hatta ve hatta yetersiz uyarlamalar sebebiyle birazcık buruk geçiriyordu yıllarını.

Geçiriyordu, evet. Çünkü artık o yetersizlik hissiyatı ortadan kalkacak gibi. Bu da bizzat Netflix’in sayesinde gerçekleşecek üstelik. Son yılların en popüler platformlarından biri olan Netflix, bu sefer de o ahşap dolabın kapısına elini attı. Hayırlı uğurlu olsun: Nur topu gibi Narnia dizimiz ve filmlerimiz oluyor!

Aslan-Lion-The-Chronicles-of-Narnia-Wallpaper

Bugün saat beş sularında Narnia Günlükleri’nin resmi Facebook sayfasında yayınlanan bir haber ile ilan edildi dizileşme ve film olma müjdesi. “Episodik dizi” mantığına ve bildiğimiz Netflix filmlerinin ayarına uygun projeler olacak anladığımız kadarıyla. Ayrıca da Mark Gordon, Douglas Gresham ve Vincent Sieber projede yapımcı olarak yer alacaklar. Netflix’in içerik müdürü Ted Sarandos ise bu konu hakkında şöyle söylüyor:

“C.S. Lewis’in biricik Narnia Günlükleri hikayeleri, dünya çapında birden fazla jenerasyonu etkisi altına aldı. Aileler Aslan gibi karakterlere ve bütün bir Narnia dünyasına bayıldı. Biz de gelecek yıllarda onların (Aslan ve Narnia) yeni evi olmaktan dolayı heyecanlıyız.”

Yapımcılardan Douglas Gresham, C.S. Lewis’in üvey oğlu, ise şöyle ekliyor bunlara:

“Sizlerin de daha fazla Narnia görmek istediğini bilmek harika. Teknolojinin yayılması ve gelişmesi de bizim için Narnialı maceralara hayat vermek için büyük bir imkan sağlıyor. Netflix de bu amacı gerçekleştirmek için en iyi yerlerden biri. Ben de onlarla çalışıp bu amaca ulaşmayı dört gözle bekliyorum.”

the-chronicles-of-narnia-the-voyage-of-the-dawn-treader-film-review

Tabii üstteki isimler projelere olumlu bakıyor olsa da, Narnia Günlükleri’nin resmi Facebook sayfasında Sheri Alexander isimli bir kullanıcı ise tam aksini iddia ederek saldırmış bu habere:

“Netflix’in seriye olan bağlılığına güvenmiyorum! Tıpkı diğer şirketlerin gibi Hıristiyan filmlere yaptığı gibi Tanrı’yı genel konudan çıkaracaklar!”

Burada sanıyoruz ki Sheri Alexander’ın bahsettiği asıl konu, Narnia’nın dini bir alegorik eser olarak gözükmesinden gelen referanslar. Aslan’ın, Narnia’yı yaratması; bunu yaparken ‘nefesini’ kullanması; Narnia’da yapılan birçok savaşta her birinin inanılmaz bir Aslan inancıyla düşmana karşı saldırıya geçmesi… Kitaplarda sayısızca mitolojik, dini ve benzeri inanç esaslı temalar yer alıyor ve bu her ne kadar çok tartışılsa da, işin sonu illa ki bir “inanç” meselesine bağlanıyor.

Umuyoruz ki Netflix’in son yıllarda attığı hatalı adımların benzeri bu projeler için gerçekleşen bir durum olmaz. Zira hem dizi hem de film derken fazlasıyla ele geçirecekler bu evreni gibi, hayranlar üzülmese iyi olur.

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.