2008’den beri Mayıs sonunda düzenlenen Google’ın yazılım geliştirici odaklı konferansı Google I/O’nun 2015 ayağını kapattık geçtiğimiz gün. Bu tip konferansları hemen hemen her sektörde, her türlü yazılım şirketi bir şekilde düzenlerler. Çok inovatif bir şey illa ki çıkar içinden, illa ki de haber olur ilgili yerlere. Ama işin içinde Google olunca, inovasyon sepetle geliyor takdir edersiniz ki, hayatımıza olan etkisi de daha kudretli oluyor. Eğer Google ilerideki senelerde neler planlıyor öğrenmek istiyorsanız, buyurun, Google I/O 2015’in akılda kalan beş duyurusu!

 

1. Parmak İzi

01 Fingerprint

Apple meseleyi tarumar ettikten sonra, Google da artık “e yeter” diyip çıkıyor meydana hâliyle. Android M cihazlarında parmak izi tanıma sistemi standardize olacak. Yani şöyle diyelim, daha önceden Android cihazlarda parmak izi tanıma sistemi gerekiyorsa, bunu donanım üretici firmanın kendi eklemesi gerekiyordu yazılıma. Artık Android kendiliğinden geliyor. Google Pay gibi olanaklardansa hiç söz etmeme gerek yok takdir edersiniz ki.

 

2. Google Photos

02 Photos

Google Photos, Google’ın tekil, sınırsız fotoğraf ve video saklama servisi. Fotoğraflar 16MP, videolar da 1080P ya da altı olmak zorundalar kotaya takılmamak için. Öteki şekilde tamamen ücretsiz bir vaziyette fotoları gruplandırabiliyor, düzenleyebiliyor, kırpıp biçebiliyor ve adlandırabiliyorsunuz. Picasa buna benzer bir şey yapıyordu vaktinde, ama Photos daha kullanışlı gözüküyor, ki zaten de Picasa’nın güncellenmiş versiyonu gibi gözüküyor. Üstelik hazır vaziyette, şu an deneyebilirsiniz.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.