Bugün Geleceğe Dönüş günü. Herhalde artık söylememize gerek yoktur. Bugün, yani 21 Ekim 2015, Marty, Jennifer ve Doc Brown’ın, Marty Jr’ın karıştığı bir olayı önlemek için geleceğe geldikleri gün. Back to the Future’ın 2015 tasvirinde, ne kadar fazla şeyin yanlış olduğu çok söylendi, çok çizildi zaten. Kimse çift kravat takmıyor, artık faks makineleri kullanılmıyor, uçan arabalar diye bir konsepte de sahip değiliz. Ama buna rağmen, Back to the Future‘un isabetli yaptığı bir takım tahminler de var. Buyurun, sayıyoruz!

 

1. Mr. Fusion

https://youtu.be/xFyY7_hc-14

Doc’un arabasına enerji sağlamak için çöp kullanmasına olanak veren aparat, birebir hâliyle günümüzde mevcut değil. Fakat bir versiyonuna erişmek mümkün. Onlardan bir tanesini, Toyota bugüne özel yayınladığı bir videoyla, hem de Michael J. Fox ve Christopher Lloyd‘u kullanarak tanıttı. Çöpler öğütülüyor, oradan çıkan biyogazdan hidrojen çıkıyor, hidrojen elektriğe dönüştürülüyor falan… Çok anladığımız bir şey değil; ama neticede çöple araba götürebiliyoruz teoride. Biz bunu “zafer” kategorisine yazıyoruz.

 

2. Kendi Kendini Bağlayan Ayakkabılar

Nike-self-lacing-shoes-471275

Bunlar henüz elimize ulaşmadı; ama o zaman filmin de sponsoru olan Nike, bu senenin başında ürün üzerinde çalıştıklarını, gerekli teknolojiye ulaştıklarını ve 2015 içerisinde piyasaya çıkarma niyetinde olduklarını duyurmuştu. En son olarak Nike, Twitter’dan Michael J. Fox’u menşorlayarak, hafiften imayı patlattı. Ayakkabılar muhtemelen bugün yarın duyurulacaklar.

 

3. Hologram

Back to the Future Hologram

Tamam, tam anlamıyla Back to the Future 2’deki gibi bizi yoldan kapan hologramlara erişebilmiş değiliz. Ama yine de, sinemada filmlerimizi artık üç boyutlu izliyoruz, ve sahneye hologram vasıtasıyla binlerce kişinin önüne vefat etmiş şarkıcıları çıkartabiliyoruz. O yüzden, bizce Back to the Future’a bu konuda yanlış diye çok yüklenmenin bir alemi yok. Kısmen de olsa, bizce haklılık payları var!

 

4. Robot Garsonlar

 A Chinese restaurant owner inspired by the restaurant Bots from the hit US show Sam and Cat has created a restaurant filled with robots. The robot restaurant on the TV show features robot waiters like Tandy and Bungle, and now a restaurant in Ningpo, a seaport city in north-eastern China's Zhejiang province, has also taken on robot staff. Although wages for the robots in the city's Liancheng shopping mall are non-existent, they still do not come cheap at around 6,000 GBP each. But with a five-year-warranty on each robot, and the fact that they only need to be charged four-hours-a-day, the owner Lu Dike, 48, reckons in the long-term it is going to save a fortune on wage bills. And the robots have not just been popular with fans of the US series, but also with people who have not even seen the show and want to experience being serviced by robot staff. The "waiters" navigate their way around with the use of an optical sensing system, enabling them to independently serve food to any table within the restaurant. Additionally, the robots have the capability to speak up to 40 phrases in Mandarin Chinese, such as "enjoy your meal". And restaurant owner Dike is even being pressured now to put the robots on sale for people to take home. He said: "I get asked at least once a day if I'm prepared to sell one of them, who knows, maybe it might be a good sideline." One of those who wants to buy one was customer Xu Yuan, 34, who said: "I really like the service and I think I would really like one at home, my son has been pestering me ever since we came here for a snack after a trip to the movies." (ends)

Filmde Marty’nin oğlunun yerine Griff’in planına hayır demek için girdiği barda, siparişleri bir monitör üzerinden konuşan yapay zekalar alıyordu. Bizim dünyamızda henüz bunu yapan yerler Ronald Reagan ya da Michael Jackson’ı kullanmıyorlar; ama gerçek 2015’te de otomatik restoranlar ve robot garsonlar var. Japonya’da siparişinizi tabletle verdiğiniz ve yemeğinizin bir bant üzerinde otomatik geldiği bir restoran olduğu gibi, Çin’de de resimde koyduğumuz mekanik garsonlarla çalışan bir mekan var. Örnekleri de daha çok üstelik.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.