Bir film düşünün. Filmin bir yapımcısı bu sene bir filminden parasını zar zor kurtarmış olsun. Öbür yapımcısı başarılı geçirdiği seneye rağmen yine de yılın en büyük gişe rezaletlerinden birine imza atmış olsun. Bu filmin başarısız olması çok kötü bir durum olur, değil mi? Ama Geostorm için öyle oldu.

Warner Bros ve Skydance’in beraber yaptığı film 120 milyon dolarlık bütçesine karşılık olarak içeride 15 milyon, dışarıda ise 45 milyon civarı bir gelir ile başladı. Ömrünün sonunda elde ettiği toplam hasılatın 200 milyon dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Filmin tüm masraflarını çıkarması için gereken meblağ ise 300 milyon dolar civarı. Yani analistlerin fikrine göre filmin muhtemel zararı 100 milyon dolar civarında olacak. Ve bir şey söyleyelim mi? Filmin her yerinden 100 milyon dolar zarar edecek proje kokusu geliyor.

Bir kere filmin yönetmeni Dean Devlin‘in ilk yönetmenlik projesi. Olabilir, herkes bir yerden başlamalı. Sorun Devlin’in önceki tecrübesi zaten. Devlin’in geçmişinde Universal Soldier, Independence Day ve Godzilla 1998 gibi harika filmlerin yazarlığı var. Görüyorsunuz yani adam ne kadar nüanslı filmler yazmış bugüne kadar. Başrolde de Fallen filmleri haricinde gişede gün yüzü görmeyeli 10 yıl olan Gerard Butler var.

Fakat hikayenin asıl muhteşem kısmı şu bilgiyle başlıyor: Filmin çekimleri 2015 Şubat’ında bitti. Yani neredeyse iki yıl önce. Neden bu kadar beklenmiş çıkışı için? Çünkü “iklim koşullarını kontrol eden uyduların bozulması” gibi harika bir konuyu ele alan Geostorm, ne hikmetse test gösterimlerinde yerden yere vurulmuş. Bunun üzerine Warner Bros, prodüktör Jerry Bruckheimer ile anlaşmış, 15 milyon dolara çekimler yapmış, hatta bazı rolleri başka aktörlere verip yeni karakterler yaratmış. Sonraki test çekimlerinde yine umduklarını bulamayınca da pazarlama bütçesini kısmışlar.

Yani… Filme baştan yaşama fırsatı vermemişler ki. Yazıktır şuna bak, bunlardan sonra ne olacaktı zaten?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.