Spider-Man: Homecoming, sinema salonlarını şimdiden hınca hınç doldurmaya başladı ve biz bunu elbette ki bekliyorduk. On yılı aşkın süredir sürekli değişip duran simasıyla sinematik evrene bir türlü sağlam kazık çakamayan Örümcek Adam’ın en son filmi elbette ki bu kadar ilgi çekecekti. MCU’ya dahil oluşuyla ve de kalıcı olmasını umduğumuz bir aktörle birlikte yerini şimdiden en iyi MCU filmleri arasına yazdırmaya hak kazanan Homecoming, beraberinde birtakım sorular da getirdi. İzlerken havada kalan, dolu dolu iki saatine rağmen hala tek filmle açıklanamayacak kadar kompleks birtakım konulara gebe filmimiz için hayranlar bazı düşüncelerini ortaya atmaktan çekinmedi tüm bu hengamede. Biz de bu soruları sizler merak ettikçe ele alıp değerlendirmek için ufak yazılar yazalım, herkesin beraberce tartışabileceği ortamlar oluşturalım dedik.

Hazırsak Homecoming’e dair kafalarda bazı dağınıklıklara yol açmış soruların ilkiyle başlayalım: Donald Glover’ın karakteri kimdi ve önemi neydi?

donald-glover-spider-man-homecoming

Donald Glover, yer aldığı yapımlar itibari ile oldukça gözde bir aktör son yıllarda. Han Solo’nun filminde de Lando olarak yer alacağı açıklandığından bu yana, geek camiasında daha sık anılır oldu. Büyük hayranı olanlar da zaten Community’den bu yana uzun süredir tanımaktaydı kendisini. Başarılı şöhret basamaklarındaki tırmanışı bir yana, Spider-Man filminde yer alacağı da duyurulduğundan beri üzerine çok şey konuşuldu, çok şey tartışıldı.

Miles Morales’in gelişini bizlere ufaktan sızdıran büyük mecralar sonrası, hayranlar da pek sevilen Glover için “Acaba Morales olabilir mi?” türünden birçok soruyla çıkageldi o sıralar. Promo fotoğraflarından tutun fragmanlara kadar sürekli bir ipucu arayan Ağ Kafa severler, filme kadar pek bir cevap bulamadılar ne yazık ki. Sahi, filmi izlerken de Glover’ın karakterine dair çok net cevaplar bulamıyoruz ya, orası ayrı bir mesele.

Fakat sadece filmin verdiğine sadık kalmayıp oyuncu listesine ve elbette Marvel evrenindeki alternatif hikayelere aşina olan herkes, Glover’ın karakterine yönelik birtakım yorumlamalarda bulunabildi. En basit haliyle IMDB’de Homecoming oyuncularının kimleri canlandırdığına bakan kişiler, Donald Glover’ın Aaron Davis isminde birini oynadığını çok rahat benimseyebildi. Peki, bize filmde çok üstünde durulmamış -hatta “Donald Glover’ı öylesine mi oynatmışlar, yok daha neler!” dedirten- gibi hissettiren bu Aaron Davis aslında kim? Niye bu kadar önem verilmesi gerek? Ve neden bir sonraki filmlerde görmeyi çok arzuluyoruz?

Miles_Morales_(Earth-1610)_from_Ultimate_Comics_Spider-Man_Vol_2_1_page_10

Aaron Davis, Marvel’ın Dünya-1610 isimli alternatif evreninde yer alan ve suçu meslek edinmiş bir karakter. Roxxon adına Osborn Endüstileri’nden, genetik olarak yükseltilmiş ve Oz Formula ile desteklenmiş bir örümceği çalan hırsızımız, bu evrende Miles Morales’in dayısı olarak da tanınmaktadır. Zaten sinematik evrene, teoriler ve birtakım sızıntı bilgilerle geleceğini ilan eden Miles Morales’i ısıran örümcek de, bizzat dayısının Osborn Endüstrileri’nden çaldığı radyoaktif örümcek olarak bilinir. Yeğeni süper örümcek güçlerine sahip olunca, onun yeni Spider-Man olduğunu gizlemek için Tinkerer’ı vuran ve aynı zamanda da küçük Morales’in Scorpion’ı alt etmesine yardımcı olan Aaron, Miles’ın süper kahraman kimliğini sürdürmesi için de alttan alta desteklemeye devam eder.

Özetle Aaron Davis’in böyle biri olduğunu da açıklığa kavuşturduğumuza göre, gelelim asıl meseleye: Filmde buna dair ne detaylar vardı? Aslına bakarsanız film, Miles Morales’in ayak seslerini bize duyurmak için pek uğraşmamıştı. Donald Glover’ın da zaten böylesine önemli bir aktör olmasına rağmen neden kısacık ve daha az detaylı bir karakteri oynadığını merak etmemizin sebebi de buydu. Tam isminin repliklerin birinde geçip geçmediğini bile hatırlamak güçken, kadrodaki ismine bakmadan ve Marvel’da Miles Morales’in dayısı olduğunu hatırlamadan Homecoming’deki varlığını sorgulamak pek de yanlış değildi şu ana dek. Fakat Homecoming’de “Yeğenim küçük bir çocuk, böyle işlere bulaşsın istemiyorum.” gibisinden bir sözüyle, ufaktan önemini vurgulayan Glover için uzun süreçteki umutlarımızın hepsi ikinci filme kalmış gibi gözüküyor.

donald-glover-spiderman-750x375

Homecoming çıkmadan evvel Miles Morales açık açık gelecek diye çok büyük ümitlere girenlerin heyecanı biraz havasını alsa da, Peter’ın bir liseli oluşu ve Aaron Davis’in bizzat Spider-Man ile tanışması gibi detayların, gelecek filmde Miles Morales’i köşesinden de olsa görebileceğimize dair birtakım teoriler geliştirmemize olanak sağlıyor. Şimdilik en kötü ihtimalle, lise koridorlarında dolaşan siyahi genç bir çocuğun Miles olacağı gibi bir hikayeye giriş kıvılcımının en klişe ama muhtemelen en olağan seçenek olduğunu düşünüyoruz. Homecoming’e gelecek herhangi bir sequel ile halihazırda Scorpion, Vulture ve Shocker gibi kötülerle beraber, yukarıda anlattığımız Aaron Davis’in hırsızlık işlerine de göz atma şansımız bir ihtimal gerçekleşir herhalde. Zira Marvel’ın dizi evrenlerinde de Roxxon’a ağırlık vermesinin, bu gibi senaryolara gebe olacağını düşünmemizde bir tuhaflık yaratmadığını söylemekten gocunmuyoruz.

Aaron Davis’in Miles Morales için döşenen kaldırım taşlarından biri olduğunu gururla söyleyebiliyoruz artık. Filmde her ne kadar üzerine çok düşülmese de, birkaç çizgi roman evreni bilgisine bakıldığında altından kalkılmayacak detaymız için sizin de fikirlerinizi merak ediyoruz. Sinemalarda henüz çıkmış sıcak pide tadındaki Spider-Man: Homecoming filmini izledikten sonra, buna da bir yorumunuz olur umarız. Doymayıp birkaç kez izleyecekler için de şimdiden detay yakalama avınız başarıyla geçsin diye minik bir dilekte bulunalım. Ne dersiniz, Donald Glover’ı gelecek filmlerde daha çok görecek miyiz? Miles Morales en erken ne vakte gelir? Yorumlarınıza kuvvet!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.