Bakın şuraya zerre mübalağa olmadan yazıyorum; yaklaşık on senedir profesyonel olarak Batı menşeli eğlence sektörüyle ilgili yazıp çizen bir insanım, samimiyetle size az sonra anlatacağım duruma benzer bir şey görmedim. Herhalde elli tane yönetmen değişikliği durumu ile ilgili haber, yorum, makale yazmışımdır. Proje duyurulduktan yirmi dört saat sonra değiştirilen yönetmen de gördüm, kendisininkinden bağımsız potansiyel devam filmlerini etkiledikten sonra dahi değiştirilen yönetmen de gördüm.

Ve lakin Han Solo filminde olduğu gibi bu kadar büyük bir projenin yönetmeninin çekimler başladıktan sonra ayrıldığını ne işitmişliğim, ne görmüşlüğüm var.

Malumunuz, Star Wars’ın hakları Disney’ye geçtikten sonra CEO Bob Iger bir altı yıllık kalkınma planı açıklamış, her sene yeni bir Star Wars filminin geleceğini duyurmuştu. Bunların tek rakamla biten senelerde çıkanları Episode filmleri olacak, çift rakamla biten senelerde ise Rogue One gibi yan hikayeler çıkacaktı. İkinci yan hikayemizin konusu da belliydi. Han Solo. Hatta sadece konusu belli olsa yine iyi, filmin aktörleri seçilmiş, ekip toplanmış, çekimler başlamış ve hatta birkaç ay geçmişti yahu. Ve yönetmenler projeden ayrıldı.

Phil Lord Chris Miller Han Solo Yönetmen

Hayatımıza ekseriyetle 21 Jump Street ve LEGO Movie‘nin başarısı vesilesiyle gelen Phil Lord & Christopher Miller ikilisinin filmin yönetmenliğinden ayrıldığı resmi olarak Star Wars’ın ana sayfasından duyuruldu bugün. Sebep olarak Hollywood’un en eski yalanı olan “Kreatif ayrılıklar” verildi ve Hollywood’un en eski ikinci yalanı “Bu sefer gerçekten kreatif fikir ayrılığı ama” beyanı yinelendi ve en kısa zamanda yeni bir yönetmen bulunacağı, filmin de çıkış tarihinin aynı kalacağı açıklamaya eklendi.

Şimdi burada yanlış yönlendirme yapmış olmayalım. Lord & Miller belki de gerçekten ciddi kreatif ayrılık yaşamıştır Disney eşrafıyla. Bilemeyiz. Ama eğer bir spekülasyon yapacaksak şu mantığı yürütmemiz gerekiyor: Filmin senaryosu hazırlanır, ön prodüksiyon şablonları çıkartılır, çekimler başlatılır ve birkaç ay idame ettirilirken ortaya çıkmayan hangi kreatif fikir ayrılığı dereyi geçerken at değiştirtmiş olabilir Disney’e?

Deadline’ın dediğine göre an itibariyle Star Wars’ın patronu Kathleen Kennedy‘nin bir numaralı adayı Ron Howard‘mış. Yani Howard sonuçta Amerikan sinemasının yapıtaşlarından biri, ödüllü, mühür bir adam. Nereye koysan projeye bir artı puan yazılır kafadan. Ama… Nedir yani bu durum, n’oldu ya bir anda? Ha? Sizin yorumlar nedir geek alemi?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.