2008’de The Dark Knight çıktığı zaman, sonradan Christopher Nolan filmlerinde başıma çok gelecek o sıkıntıyı yaşadığımı çok net bir şekide hatırlıyorum. Christopher Nolan, önceki iki filmi Batman Begins ve The Prestige sağ olsun artık Memento ve Insomnia günlerindeki gibi küçük kitlelere konuşan başarılı auteur’lüken, süperstar yönetmene dönüştüğü için yeni filminin çıkışından önce IMDb’de yaşanan bir teknik boşluktan faydalanan hayranlar, The Dark Knight’ı 10 üzerinden 10’larla donatmışlardı. Bu gözümdeki çıtasını yükseltmişti filmin ve ondan mütevellit, salonu terk ettiğimde yanımdaki arkadaşa “Bence Batman Begins daha iyiydi be” demiştim bol ergenlik kokan bir tavırla.

batman-begins-set-christopher-nolan

Şimdi üzerinden altı sene geçti, ergenliğin de, The Dark Knight’a dair gazın yükselttiği çıtanın da son izleri benden silineli baya bir oldu. The Dark Knight’ın hakkını çok daha sağlam verebiliyorum. Ama bu temel bir şeyi değiştirmiyor; hâlâ Batman Begins’in en az TDK kadar iyi olduğunu düşünüyorum. O yüzden, Indiewire’da yeniden işaret edilen şu belgesele denk gelince, sizlere aktarmadan duramadım.

Batman Begins bundan yaklaşık 10 yıl önce vizyona girdi. 10 Haziran 2005’te. Süper kahraman filmlerini kurtardığını söylemek, efektif olarak bu işi 2000 senesinde yapan X-Men ve Bryan Singer’a ayıp olur. Ama Batman’i kurtardığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz bugün. Bugün çok sevdiğimiz o planlı, hazırlıklı Batman’in çizgi romanları günü gününe takip etmeyen kamu nezdindeki algısı en son meme uçlu kostümde ve o korkunç Joel Schumacher filminde kalmıştı.

Nolan ve David Goyer, karakterin daha önce sinemada hiç anlatılmamış orijin hikayesini; gerçekçi bir dünyada aktarmak istediler. Karakterin Gotham’daki suçlulara korku, masumlara ise güven verecek bir sembole dönüşmesi önemliydi. Bunu yaparken, aynı zamanda bilmeden ortaya süper kahraman filmlerinin nasıl olması gerektiğini gösteren bir sembol de çıkardılar. İşte tüm bunların anlatıldığı belgeseli aşağıya iliştirdik. Süresi biraz uzun, ama Batman hayranları bir solukta tüketeceklerdir. Buyurunuz, afiyetle!

https://www.youtube.com/watch?v=Ghp2h1mak8o

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.