Bu sene gişe rakamları üzerine çok konuştuğumuz için (ama ne yapalım, maşallahlık acayip geçti her şey) belki dikkatinizi çekmiştir. Arada “20th Century Fox” diyoruz, “Warner Bros.” diyoruz, elbette “Disney” diyoruz, bol bol “Universal” diyoruz; ama bir diğer dev film stüdyosunu neredeyse hiç anmıyoruz. Sony Pictures. 2015’in şu ana kadar en çok seyredilen 10 filmi arasında dört Universal (Jurassic World, Furious 7, Minions, Fifty Shades of Grey) üç Disney (Age of Ultron, Inside Out, Cinderella), iki Fox (Kingsman, Home) bir de Warner (San Andreas) mamülü var. Sony? Sony çok uzaklarda.

sony_pictures_logo

The Hollywood Reporter’ın dikkatini çektiği çok korkunç bir istatistiğe göre Sony’nin 2015 içerisinde en çok gişe yapan filmi Paul Blart: Mall Cop 2. Ve onun toplam gişesi, Jurassic World’ün ilk haftasonu hasılatının yarısından biraz daha az; 104 milyon dolar civarında seyrediyor. Paul Blart: Mall Cop 2’yi Neill Blomkamp’in Chappie’si takip ediyor, onun da aşağı yukarı 102 milyon dolarlık bir hasılatı var. Üçüncü sırada ise daha geçen haftasonu giren Pixels var ki; kendisi ancak 60 milyon kadar bir hasılat elde edebildi.

Geçtiğimiz sene hacking skandallarıyla sarsılan Sony’de, o hack saldırısı sırasında yazışmaları çalınan ve orada söylediklerinin de etkisiyle görevi bırakmak zorunda kalan yönetici Amy Pascal bunu belirtmişti aslında. O yazışmalardan birinde “2015’te çok kuruyuz” diye uyarısı dikkat çekiyordu. Aynı hacking saldırısıyla ayyuka çıkan şirket içi geri bildirim mesajlaşmalarında da ısrarla pek çok çalışan “ya bu Adam Sandler’a neden böyle para gömüyoruz Allah aşkına?” diye soruyordu.

Kevin James stars as "Paul Blart" in Columbia Pictures' comedy PAUL BLART: MALL COP.

Bütün bunların ışığında Sony’nin gerçekten de özünde kendinden çok Marvel’a yarayan bir anlaşmaya nasıl “he” dediği daha da netleşiyor. Adamların dayanacak bir kozları yok. Ellerinde iki büyük marka var: James Bond ve Spider-Man. Fakat onlardan da faydalanamıyorlar. Hakikaten garip bir Adam Sandler itimadı var, ama o da onları en parlak filmin Paul Blart: Mall Cop olduğu bir seneye getirdi. Şu tabloya baktıktan sonra, “iyi James Bond’u da MCU’ya vermemişler” diyor insan hakikaten yahu!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.