Çok kısa bir açıklamayla, dank diye yazıya geçmek istiyorum: Dawn of Justice hakkında pek çok kilit detay –rüya sekansı, son kötü karakter, cameo karakterler, kurgu, diziliş– önceden açık edildiği için, bize çok fazla çözümlenecek bir şey kalmadı şu aşamada. Ayrıca zaten şurada filmin çıkmasına bir ay kala yayınlanan son fragmandan söz ediyoruz. Yani zaten çok az yeni görüntü var fragmanda, onlar da teorilik değil, daha ziyade ortada olan bir gerçeği güçlendirmek adına kullanılmış. O da şu…

 

1. Bu Batman Müthiş Bir Batman

Dawn of Justice Trailer 3

Buraları saf övgüyle geçiyorum, çözüm falan yapacaksam da sadece büyük ihtimalle bu sahnelerin filmin de açılışı olduğuna dair inancımı dile getireceğim. Zack Snyder’ın görsellik oluşturabilme konusundaki meziyetini, bir iletişime dökebildiği; yani hikaye anlatımıyla birleştirebildiği benim gördüğüm tüm sahneler bu filmin fragmanlarına dizilmişlerdi. Yani tablo gibi kareler çıkartırken, genelde karakter gelişiminden ve hikaye gidişatından taviz vermeyi seçerdi Snyder, burada hem Bruce Wayne’in yıkıntıya koştuğu sahne; hem de burada ikinci kattan, tavana çıktığı sahneler söz kullanmadan ve güzel gözükerek Batman’in karakterini sarih oturtuyorlar. Bunu filmin geri kalanına da oturtup, kariyerinin en büyük ve en çıban eksiğinden en sonunda kurtulacak mı, yoksa tekrar güzel sahneler çekebilmek uğruna mantığı ve tutarı kadrajın dışına mı itecek; onu göreceğiz.

 

2. Sert Alfred

Dawn of Justice Trailer 4

Bu fragman artık bu konudaki tabuta son çiviyi çaktı; bu sefer elimizdeki Alfred, Michael Caine’in tontiş Alfred’i değil. Bu sefer elimizde, Bruce Wayne’in paranoyası, takıntısı, intikamıyla yıllar geçirmiş, sabrı ve nezaketi tükenmiş ama kararlılığı hiç azalmamış, sert bir Alfred. E neticede çocukluğumuzun gelmiş geçmiş en kötü Disney karakterini seslendiren adam oynuyor. Boru mu?

 

3. Batman Ayağa Gelir Mi?

Dawn of Justice Trailer 5

Bu sahneyle ilgili  bir detay daha netleşti, resmi de o yüzden aldık buraya zaten. Bu sahnede Batman Superman’in peşine düşüyor. Muhtemelen Lex’in gazıyla. Arabayı çekiyor, Superman arabayı söküyor, “Do you bleed?” yaşanıyor, akabinde Superman uçuyor, Batman’de durur mu, takip ediyor, kavgalaşıyorlar.

 

 

4. Jessica Jones’a Mı Özendiniz?

Dawn of Justice Trailer 8

Superman’in seks hayatına değinmeye çalışan hiçbir şey aklıma gelmiyor şu an açıkçası alakasız komedi filmlerindeki birkaç diyalog haricinde. Tabii Superman Returns‘de çocuğu olmuştu Kal-El’in, ama kendisini fişne esnasında hiç görmemiştik. Burada küvet şakalaşmaları falan, hayırdır Clark?

 

5. Superman’e Öyle Alelade Sıkılmaz

Dawn of Justice Trailer 9

Batman rüya sekansı olmayan yerlerde silah kullanmıyor, bu en azından rahatlatıcı bir gelişme. Batman’in gördüğümüz en iyi Batman olması yolunda önü hâlâ açık. Burada sanıyorum iple bağlı bir şey sıkıyor, ama Superman tabii çat diye tutuyor. Ben bu arada bütün bu sekansların yorgan döşek 20 dakika süreceği kanaatindeyim ve sanıyorum o 20 dakikanın 10’unu fragmanlarda izledik. E aslen Batman versus Superman olmayan bir filmi, “#WhoWillWin” diye pazarlarsan, sadece bir sekansa öküz gibi yoğunlaşırsın böyle.

 

6. Flashback

Dawn of Justice Trailer 10

Belki gözünüze çarpmıştır, kafalarda bulanıklık kalmasın diye aldım; burası Bruce’un anne ve babasının öldüğü sahneye flashback. Benim teorim, bunun Batman’e o Darkseid böcekli kabusu gördürten her neyse, kendi orijin hikayesini de gördürteceği.

 

7. Büyük Patlama Teorisi

Dawn of Justice Trailer 11

Bu patlama ya Batman ve Superman tarafından meydana getiriliyor, ya da Lex. Her halükarda, bence bu patlama ikilinin kavgalarını bitirdikleri an. Bana bu noktada münakaşayı kesip, Lex’in itliğine odaklanacaklarmış gibi geliyor.

 

8. Önce Diana…

Dawn of Justice Trailer 12

Gal Gadot’u Diana Prince olarak ilk defa konuşurken duyduk, yanılıyor muyum? Ben şahsen ilk fotoğraflar yayınlandığı an önyargılarımı kaybetmiştim zaten, ama burada iyice ikna oldum. Bence şu saatten sonra Gadot’un Wonder Woman’lığını tartışmaya gerek yok. Çiçek gibi olmuş. Buradaki diyalog çok yavan olmasına rağmen, bence mis gibi vermiş Diana’nın karakterini.

 

9. … Sonra Wonder Woman

Dawn of Justice Trailer 13

Bu kare de maşallah yani…

 

10. Lois?

Dawn of Justice Trailer 14

Burada patlayan, tip olarak Lois’e hiç benzemiyor; yalnız bir yandan da kıyafetler aynı. O yüzden Lois’tir, ama belki de dublördür diye düşünüyorum. Lakin meselem bu değil, resmi bu sebeple koymadım. Çılgın bir teori atıyorum ortaya, tutarsa fiyakamı isterim: Bence Lois Lane bu filmde ölecek. Böyle düşünmemin iki sebebi var. Birincisi, zaten Man of Steel 2 ne zaman gelecek belli değil, Justice League filminde ona çok yer olmayacak. O dakikaya kadar Amy Adams’ı bekletmek istemeyeceklerdir. İkincisi de, malum, şu anki DC devamlılığında Superman’in aşkı Lois değil, Wonder Woman. Warner bu noktada çizgi romanların mevcut çizgisine yaklaşmak isteyebilir. Hem de Superman – Wonder Woman ilişkisi, çok daha enteresan kombinasyonlara gebe…

 

11. Batman’in Kabusu

Dawn of Justice Trailer 15

Buraların kabus olduğu zaten açıklandı. Yalnız biri mi tetikliyor, yani bu bir “imge” mi, orası meçhul. Eğer biri tetikliyorsa, Diana olması muhtemel. Ama Diana neden Bruce’un en derin korkularını ona göstersin? Lex de olabilir. Sonuçta adamın niyeti fitne ilk başta, belli. Ama niye “imgesinde” Darkseid böcekleri var, o apayrı bir soru.

 

12. Yıkımlardan Kaçamıyorsun Superman

Dawn of Justice Trailer 16

Bu sekanslar eğer Batman’in kabusundansa, adamın korkularını olumlayacak görüntülerdir. Yok gerçektense, Doomsday çıkıp etrafı dağıttıktan sonra olabilir. Her halükarda, adam yıkmalara doyamıyor.

 

13. Oha!

Dawn of Justice Trailer 17

Bu yumruk durduysa, tek bir opsiyon var: Kriptonit. Bu sahnenin çizgi romanlardaki versiyonunda, Bruce Oliver Queen’den yardım alıyordu kriptonit başlıklı bir ok atması için. Filmde hâliyle Oliver yok, ama Batman kendi kendine bir noktada kriptonit dayamış olabilir zırhına. Her halükarda, kriptoniti Lex’ten almış olacağı kesin. Acaba kavganın devamında ne gibi benzerlikler olacak TDKR’a?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.