Şimdi üzerine bahsedeceğimiz şey biraz… garip. Şöyle garip; içeride bir haber var. Ama o haber kadar, haberin altında gelişen ve benim pek acayip ilgimi çeken bir yorum serisinden de söz edeceğiz. Öncelikle, manşeti verip; münafık çatlatalım: Kaliforniya Politeknik Üniversitesi ve Kuzey Karolayna Devlet Üniversitesi’nin ortak bir çalışmasına göre, kadınlar kod yazma konusunda erkeklere kıyasla daha iyiler. Bu çalışma, dünyanın en popüler depolama servislerinden biri olan GitHub’ı inceleyerek elde edilmiş verilere dayanıyor.

Buradaki verilere göre, GitHub’a giren kullanıcılar arasından kadınların yaptığı pull request’lerin (kabaca başka bir projeye katkı oluşturabilecek ögenin sunumu olarak özetleyebiliriz) %78.6’sı kabul görürken, erkeklerin yaptığı pull request’lerin %74.6’sı kabul edilmiş. Yani özetle, mesele şu; geliştirimi açık projelerde, kadınların verdiği katkıların kabul edilmesi, bir çıt daha olası. Yalnız burada ilginç bir detay daha var ki, kadınlar bu orana ancak cinsiyetlerini gizleyenleri de dahil edersek ulaşabiliyorlar. Kadın olduğu belli olan kullanıcıların toplamda %62.5’inin PR’ları kabul ediliyor.

female-med-coder

Fakat beni burada enterese eden tek başına bu olmadı. Üniversitenin yaptığı çalışma, pek ilginç olmakla beraber, bu %2’lik farkın neden kaynaklandığını açıklamıyor. O noktada da işte, bizim haberi gördüğümüz Gizmodo’da aşağıda gelen bir yorumu sokacağız yazımıza. Alex Cranz isimli bir kullanıcı, şöyle demiş;

“Hem kadınlar, hem de erkekler tarafından yazılan pek çok kodu okumuş biri olarak söyleyebilirim ki kadınların kodları erkeklere kıyasla daha temiz. Erkekler anlamadıkları bir şeye uzmanmış gibi dalma konusunda daha korkusuz gözüküyorlar. Bazen bu risk karşılığını veriyor, ama genel olarak daha temiz bir kod çıkmayacağı anlamına da geliyor.”

Cranz’in yorumuna aşağıdan da benzer destekler yağmış. Mesela cinsiyet anlamında karma bir geliştirici ekibinin başını çeken Drew M. Şöyle demiş,

“Tipik olarak kadın kodcular kendi kendilerine disiplin koyarlar onlara bir dizi kural ve içinde çalışabilinecek bir çerçeve verdiğinizde… Erkekler ise onlara genel kılavuz muamelesi yaparlar, ya da komple görmezden gelirler.”

Akabinde Maxawe Some isimli bir kullanıcı da, bunu eski bir gözlemle bağdaştırmış.

“Ben de aynı şeyi fark ettim. Aynı okul projeleri gibi. Kızların daha güzel el yazısı olurdu, kağıtları daha güzel gözükürdü, işe daha fazla vakit ayırırlardı; erkekler de en az eforla hâlletmek isterlerdi ya?”

Son tespite katılıyor muyum bilmiyorum; ama açıkçası çok genel bir beyan olmakla birlikte, kadınların daha detaycı olduğu benim yıllardır kafamda dönen gözlemle uyuşuyor. Ben şahsen –belki de apayrı bir yazının konusudur ama– kadınların erkeklere kıyasla çok daha rasyonel olduklarını; çok nadiren sezgileriyle hareket ettiklerini; bunun aksine erkeklerin daha duygusal ve içgüdüsel hareket etmeye meyilli olduğunu düşünürüm. Biraz üstüne kafa yorun, siz de hak vereceksiniz bana. Eğer veremiyorsanız da, bir ara fırsatınız olursa bir kadına aldığı kararı niye aldığını sorun. Size muhtemelen dört değişkenli bir denklem anlatacaktır. Aynı şeyi bir erkeğe sorun, aldığınız cevap “Bilmem?” olabilir.

Bu araştırma ve akabinde gelen yorumlar bu yüzden benim kafamda oturuyorlar. Ama hazır orada güzel bir yazı + yorum dengesi yakalanmış, ben size de sormak istiyorum. Kadınlarla beraber çalışan kodcular, yazılımcılar varsa; fikirlerini yazsın. Rica ediyorum ama YouTube yorumlarında daha ciddiye alınmak için 35 yaşında olduğunu iddia eden 12 yaşındaki bıçkın genç olmayın. Hakikaten tecrübeniz varsa, fikrinizi merak ediyorum. Kadınların kodlarıyla, erkeklerin kodları arasında ne gibi farklar var? Hakikaten kadınların koda daha meyilli olmaları mümkün mü? Yorumlarda –insan gibi– tartışın!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.