Eğer PlayStation platformlarından herhangi birine sahipseniz, CrossBuy diye güzeller güzeli bir olayı fark etmişsinizdir. İsmi ile müsemma, Sony’nin birkaç sene önce getirdiği bu özellik; destekleyen oyunlarda satın aldığınız ürünü, bulunduğu başka platformlarda da kullanabiliyor olmanız anlamına geliyor. Yani CrossBuy destekleyen oyunlarda, satın alımı bir kere yapıyorsunuz, sonra isterseniz Vita’da oynuyorsunuz, isterseniz PS3’te, PS4’e… Tabii oyun o platformlara çıktıysa.

Çiçek gibi özellik yani anlayacağınız. Bir kere al, birden çok platformda oyna. Bundan böyle bahsetmemin sebebi ise, en sonunda Sony’nin rakibi Microsoft’un da bu güzelliğe uyanmış olması. Remedy Entertainment’ın Alan Wake sonrası yapacağı ilk oyun olan Quantum Break, bu konudaki ilk büyük örneği olacak firmanın. Oyunu Xbox One’dan ön sipariş verenler, aynı zamanda bir Windows 10 kopyasını da edinecekler.

2916109-quantum-break-time-stop

Şimdilik sadece bir ön sipariş özelliği ve Quantum Break için geçerli. Peki ilerisi? O noktada da Xbox’ın patronu Phil Spencer’ın rahatlatıcı sözleri duruyor. Kendisi Twitter’da, “CrossBuy üçüncü parti oyunlar için geçerli olacak mı, yoksa sadece Microsoft oyunları mı?” diye soran bir oyuncuya, “platform özelliği yapmayı düşünüyoruz” diye cevap verdi. Yani PC’ye ve Xbox One’a aynı anda çıkan oyunların tümünü CrossBuy özellikli yapmayı düşünüyorlar.

Yani bu müthiş bir şey, ve açıkçası PC’cileri Xbox One almaya da teşvik edecektir. Zira ben CrossBuy özelliğinin en çok ekmeğini yeni Vita aldığımda yedim. Kutuyla çıkan oyunları tükettikten sonra, kısa süre içerisinde geçecek bir oyuna ihtiyacım vardı. O noktada da girdim İndirme Listesi’ne, vaktinde PS3’e aldığım ve CrossBuy destekleyen bir ton oyunu çatırt diye indirip oynadım. Bir konsola ilk geldiğinizde, oynayacak çok şeyiniz olmaz genelde. Bu da caydırıcı bir faktördür. Ama eğer CrossBuy çift taraflı bir platform özelliği olursa, pek çok PC kullanıcısının Xbox One’a geçtiğinde onları hazır bekleyen bir oyun kütüphanesi olacak. Vallahi mis gibi uygulama, tebrikler Microsoft!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.