Video oyunları isimlendirme konusunda gerizekalı. Bununla ilgili nezaket falan gösterecek değilim. Kesinlikle var olan ve akıl, izan yardımıyla ulaşılabilecek mantık kurallarına uymayan numaralandırmalar (Assassin’s Creed serisi) saçma sapan ve gerçekten bir anlam ifade etmeyen bayık alt isimler (Metal Gear Rising: Revengeance), saçma sapan ve bazen numaralandırmayı da işin içine katan kelime oyunları (Driv3r)… Yok, bu konuda akil bir sektör değil.

Bütün bu paragrafı buna ayırdıktan sonra, şu az önce başladığımı da Battlefield 1’ın isimlendirmesine gömerek devam ettireceğimi düşünebilirsiniz. Hayır. DICE’ın duyurduğu yeni Battlefield oyununun adlandırmasının muhteşem olduğunu düşünüyorum. Kinayeli konuşmuyorum, manidar değilim, şaka yapmıyorum. Battlefield 1 her anlamda harika bir isim. Çünkü iki şeye aynı anda dokunuyor: Battlefield serisinin Call of Duty olmaya çalışmayı bırakıp, 1. Kareye dönmesini ve konu aldığı savaşı, yani 1. Dünya Savaşı’nı.

Bunun ne kadar muazzam bir karar olduğunu anlatmaya başlasam gerçekten internet yetmez. Harika, harika, harika bir karar almış DICE. Dürüst olmak gerekirse, Call of Duty’nin usulen gittiği uzaydan çok daha ilgimi çekiyor Birinci Dünya Savaşı’nda geçen bir Battlefield oyunu. Çünkü gerçekten de savaşın en garip olduğu zamanlara götürecek bizi; topyekün savaşın en sert hissedildiği ve daha da önemlisi, muharebede teknolojinin öneminin net bir şekilde anlaşıldığı; savaş sanatında hem 19. Yüzyıla, hem de 20. Yüzyıla dair şeylerin bulunabildiği tek dönem.

Beni şu saatten sonra askeri bir FPS başka bir kararla heyecanlandıramazdı. Görülebilecek yerlerin ihtimali mesela heyecanlandırmıyor mu sizi? İç çekişmeyle kavrulan Rusya, siper mücadelesinin doruğa vurduğu Kıta Avrupası, casusluğun gırla döndüğü Trablus bölgesi, karmakarışık Balkanlar ve hatta Çanakkale, çünkü neden olmasın? Hikayesi ayrı, multiplayer’ı ayrı keyifli olur bu dönemin; ki zaten DICE da üzerine basa basa, multiplayer’ın bomba gibi ve dinamik olacağını vurgulamışlar. Kocaman savaş gemileri, uçaklar, tanklar hepsi var. Ha bir de… AT VAR oyunda. AT. AT VAR diyorum hüov! Daha nasıl heyecanlanılmaz bu oyuna?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.