Video oyunları konusunda, belki takip etmiyorsanız bilmiyorsunuzdur, farklı tip oyuncuları tanımlamak için kullanılan; biraz da makara bir tabir vardır. PC Gaming Master Race ve Dirty Console Peasants. Zero Punctuation’ın bir şakasından uyarlanan bu tabirlerin hakkı da vardır bu arada. Eğer illa bir “master race” ayırımı yapacaksak, bu titri siz sorun çıktı mı inciğiyle cıncığıyla uğraşarak kendi düzelten, büyük teknolojileri birbirine bağlayacak diye taklalar atan, var olan ekipmandan maksimum verimi almak için sanayi deneyleri yapan gruba mı verirsiniz; yoksa diski takıp oyun oynayanlara mı?

Bunu bir kavga çıkarmak için söylemiyorum; kendim de ikinci gruba ait bir insan olarak, samimi bir noktaya parmak basmak istedim sadece. Ve bir de, şununla ilgilienen herkesin bunları duymaktan hoşnut olacağını düşündüm biraz: Nvidia Mars’a gidip gelmeye yetecek kadar parayla yeni bir ekran kartı geliştirdi ve sırf duyurusuyla bile birlikte bilgisayarlarımız kendilerinden geçtiler. Sizleri 600 dolarlık GTX 1080 ile tanıştıralım. Kendisi mevcut kral Titan X’ı bile ağlatacak kadar güçlü.

GTX+1080+2

Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang’ın bizzat tanıttığı yeni cihazımızın net teknik detaylarıyla ilgili paylaşılan bilgi az. 8 GB GDDR5X RAM yapacak, yanında bir çıt daha düşük versiyonuyla gelecek. 1070 biraz daha ucuz olacak, ama yine Titan X’ten sağlam çalışacak. İkisinin arasında şu an anlayabildiğimiz kadarıyla en büyük fark, 1080’in 9 teraflops’ta, 1070’in 6.5 teraflops’ta çalışması. Yani aynı GTX 980-970’de olduğu gibi, biri canavar sevenler, biri de “oyunlarım maksimum ayarlarda çalışsın, en iyisi olduğunu bilmeme gerek yok” diyenlerin kartı olacak.

Bu arada, teknik detaylar paylaşmadılar ama şunları da söylediler: GTX 1080, diğer tüm kartlardan daha efendi bir ekran kartı. Bunu iki şeyi birleştirerek söylüyorum, 1080 hem daha az güç tüketiyor, hem de daha az ısınıyor. Engadget’ın yazısında not ettiği üzere, mevcut ekran kartları genelde meşgulken 65 derece kıvamına geliyorlar. GTX 1080 ise en ağır döneminde 67 derece civarında. “E 67 65’ten büyük değil mi?” diyeceksiniz, ama şöyle bir detay var, 1080 sadece hava soğutucu kullanıyor. Gücünü de hesaba katınca, cidden ekran kartlarının yeni kralının teşrif ettiğini söylemek pek abes değil şu an. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.