Battlestar Galactica’nın 1978 tarihli dizisine hiç denk geldiniz mi bilmiyorum. 1970’lerin bilimkurgu furyasının bir parçası olan, ve bu furyanın tüm artık klişeleşmiş özelliklerini kendisine apartan; gerçekten kendisine dair özel olan tek şey 2003 tarihli Ronald D. Moore dizisine ilham vermek olan bir dizidir kendisi. Bugün başına otursanız, pek uzun süre izleyemezsiniz muhtemelen. Ama yine de, bilim kurgu tarihindeki yeri ayrıdır.

Ama 2003 tarihli dizi? O bambaşkadır işte. Sert bilim kurgu taraflarının içerisine ilahiyat, insan doğası, hayatta kalma içgüdüsü, sürü psikolojisi, sosyolojik çıkarımlar gibi müthiş zeki ve süper sürükleyici temalar sıkıştıran; bir an bile olsun sizi etkilemeyi bırakmayan şahane bir iştir. O yüzden, karşımıza Entertainment Weekly aracılığıyla, “Battlestar Galactica film oluyormuş” haberi gelince, aklımıza ilk gelen soru bu oldu: 1978 versiyonu mu, 2003 versiyonu mu?

Battlestar Galactica

Henüz bununla ilgili bir bilgi yok. Tek bildiklerimiz, filmi muhteşem bir 2015 geçiren Universal Pictures’ın yapacağı. Şimdilik işin içerisinde sabit tek bir kişi var, o da yapımcı ve senarist olarak hizmet verecek olan Lisa Joy. Joy, kariyerine Pushing Daisies’de yazar olarak başlamış, ardından Burn Notice’in yapımcılığını ve yazarlığını yapmış biri. Bizleri en ilgilendiren işi ise, henüz çıkmadı. J.J. Abrams ile birlikte bir başka eski bilimkurgu efsanesini TV’de diriltmeye hazırlanmakta şu an Joy: Westworld. Diziyle ilgili şimdilik heyecan verici şeyler söyleniyor, muhtemelen Joy da projeyi oradaki işiyle aldı.

Peki bu hayırlı bir haber mi? Orası tartışılır. 2003 dizisi gerçekten de yıldırım gibiydi. Bir daha aynı yere düşmesi gerçekten zor. Bunu da biliyoruz, çünkü bir kere de denendi bu. Dizinin hemen ardından SyFy kanalı Caprica’yı yayınlamaya başladı. Ancak Edward James Olmos, Katee Sackhoff, Mary McDonnell, James Callis gibi aktörlerin büyüsü olmadan, o döneme cuk diye oturan hissiyatlar olmadan, pek tutmadı. Bunun da tutmaması için bir dağ sebep var önünde. Ama belki de, yıldırım tekrar aynı yere düşer, kim bilir? Siz ne diyorsunuz?

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.