Eskiden –oyunları kutuyla aldığımız dönemlerde– kutuların içerisinden kullanma kılavuzları çıkardı, hatırladınız mı? İnternetin wikiler ve forumlarla dolup taşmadığı, henüz tüm dünyanın online yaşamadığı yıllarda, bu kullanma kılavuzları sizin için ekstra önemli olur, oyun yapımcıları da buna ekstra özen gösterirdi. Çok güzel şeylerdi yani kullanma kılavuzları. Bir oyunu aldıktan sonra, ilk poşeti açılır, ardından da eve varana kadar kullanma kılavuzları okunurdu. Biz de bu nostaljik damarı tekrar yaşamak adına, kucağımıza aldık World of Warcraft’ın 12 sene önceki kullanım kılavuzunu, kutusuyla beraber, adım adım irdeleyelim dedik. Baya fotoğrafını çektik, o yüzden görüntü kalitesini affedin. Buyurun, başlayalım mı?

 

Destansı giriş!

IMG_0485

Kılavuza gelmeden, muhteşem kutu tasarımından başlamak gerek. Oyunun dış kapağının iç yüzü, bu şekildeydi. iki kanatlı Dark Portal yüzü, pek çok WoW oyuncusunun ilk karşılaştığı şeydi. Ve o an, o saniye, haşmet çarpıyordu oyun suratınıza. Epik bir şeylerin yaklaştığı belliydi.

 

Portal açıldı!

IMG_0486

İç yüzü açınca, bu dört sayfalık ön kılavuz çıkıyor. Esas çocuk disk kutusunun içinde, ama bu tadımlık da kendi çapında bir ton minnak detay içeriyor. Özellikle mevcut WoW oyuncularına pek çoğu dev nostaljik ve duygusal gelecek. Adım adım analiz etmeye başlayalım.

 

“Vallahi diğer MMO’lar gibi değiliz”

IMG_0488

World of Warcraft öncesi MMO’lar, öğrenme eğrisinin diklikleri yüzünden çok niş bir janra mensup oyunlardı ve çok küçük bir zümre tarafından oynanıyorlardı. Blizzard’ın değiştirmeye çalıştığı ilk şey buydu. WoW’un bu kadar büyük bir başarı elde etmesinin sebebi de buydu zaten. O yüzden, kılavuzda ilk karşınıza çıkan cümleler de genelde bunun altını çiziyorlar.

 

Blizzard’ın En Büyük Şakası…

IMG_0489

Gördüğünüz ilk item. WoW’u aldınız, kutuyu açmadan ön kapağın iç yüzüne göz gezdirdiniz, ve gördüğünüz ilk item bu. Teebu’s Blazing Long Sword. Blizzard’ın tartışmasız en büyük şakası. Bu muhteşem havalı gözüken kılıç, an itibariyle World of Warcraft’ın en nadir eşyalarından biri. Düşme oranı o kadar düşük ki, Wowhead çoğu mob için sağlıklı bir hesaplama dahi yapamıyor. Oyunun 12 senelik tarihinde, World of Warcraft’ın en büyük kullanıcı veritabanı 737,318 denemeden sadece 14 drop kaydetmiş. Bir boss’tan düşmüyor, bir sandıkta bulunmuyor. Üstüne üstlük, etrafına ışık veren nadir silahlardan biri, yani hâlâ Transmog isteyenler için bir arzu nesnesi. Ve pek çok WoW oyuncusunun gördüğü ilk item! Şaka gibi!

 

“Bizim De Ejderlerimiz Var!”

IMG_0490

Kıyamam, sene henüz 2004 olduğu için, fantastik bir eser olarak “Ya söz veriyoruz, ejderlerle dövüşüyorsunuz, vallahi” demeyi mecburiyet kabul etmişler. Bu arada resimde gözüken yer Stranglethorn Vale ve orada öyle bir ejder ikamet etmiyor. Nasıl hazırladılarsa artık şu sayfayı…

 

Kutu Görseli

IMG_0491

Bunu buraya ara bir adım olarak koydum, zira ben bunun gelmiş geçmiş en iyi oyun kapaklarından biri olduğunu düşünüyorum. Hatta genel olarak, WoW ve ek paketlerinin kutu görselleri baya iyi. Sizce?

 

“Yüklemenin Devamı İçin İkinci CD’yi Takın…”

IMG_0492

Oyunun bendeki kopyası, 2005 tarihli olduğundan; ve o yıllarda hâlâ hayatımızda CD diye bir şey olduğundan; fakat hiçbir CD tek başına World of Warcraft boyutundaki bir oyunu kaldıramayacağından; dönemin pek çok oyunu gibi WoW da birden fazla CD’de geliyordu. Bu durumda, spesifik olarak, dört CD’ydi kendisi. Neyse ki artık Blu-Ray ve dijital çağdayız da, kurtulduk bu CD çokluğu işinden…

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.