Hiç lafı dolaştırmadan söylüyorum: CW, Batwoman dizisi yapıyor dendiğinde korkmuştum. Çünkü elimizde halihazırda kötü olan ve birkaç diziyi içinde barındıran “Arrow-verse” diye bir gerçek vardı. Ama CW, yaptığı Batwoman dizisi için bir fragman yayınladı ve bana onları ne kadar hafife aldığımı gösterdi. Her şey korktuğumdan daha da kötü!

https://www.youtube.com/watch?time_continue=175&v=vrIiPcv4_iY

En baştan başlayalım. Dizimizin başında öğreniyoruz ki Batman, Gotham City’e olan ümidini yitirmiş ve kayıplara karışmış. Albay Jacob Kane’in kurduğu Crowns adlı bir grup bu boşlukta Gotham’ı koruma görevi üstlenmiş. Tabi bu boşluktan faydalanan yeni suçlular da ortaya çıkmaya başlamış. Bunlardan bir tanesi de Alice isimli kötü kızımız.

Dizide Alice karakterini tam olarak nasıl işleyeceklerini bilmiyoruz. Çizgi romanlarda ise Batwoman, yani Katherine Rebecca Kane, 12 yaşındayken annesi ve ikiz kız kardeşi Elizabeth ile birlikte bir suikastın hedefi oluyorlar. Kate kaçırılırken annesi ve kız kardeşi öldürülüyor daha sonra ise Kate kurtulmayı başarıyor. Ama olay yerindeki Elizabeth Kane’e ait olduğu düşünülen ceset aslında bir başka kıza ait çıkıyor. Yıllar sonra Elizabeth Kane, kız kardeşinin karşısına bu sefer Religion of Crime adlı bir suç örgütünün lideri Alice olarak çıkıyor.

Batwoman’ın çizgi roman dünyasının en yüksek profilli LGTBİ kahramanlarından biri olduğu biliyoruz. Kane’in annesinin ölümünden sonra katıldığı Deniz Kuvvetleri’nden atılma sebebi olarak Sophie Moore ile aşk yaşaması dizide de orijinal hikayeye aynı şekilde aktarılacak gibi gözüküyor. Eğer dizi hakkında öğrenmeniz gereken her şeyi öğrendiyseniz yavaş yavaş yakınmalarıma geçmek istiyorum.

Fragmanın bir kısmında kurulan “Bir erkeğin, kadınların yaptığı işten fayda sağlamasına izin vermeyeceğim” lafına kadar fragman gayet CW kalitesinde ilerliyordu. Ama bu cümle kurulduğunda anladım ki CW bu dizide ofansif biçimde kötü anlaşılmış feminizm ve LGTBİ propagandası yapmaya geliyor. Bakın bunu yazarken bile utanıyorum ama bu iki terimin de propaganda yapılmasına zerre ihtiyaç yok.

batwoman

Yani en basit tabir ile yıl olmuş 2019 siz hala kadın ve lezbiyen bir karakterin “en az” bizim kadar güçlü olduğunu bu kadar basit sözlerle anlatmaya çalışmanız yine en basit tabiriyle hödüklük. Bir kadın veya bir lezbiyen olması karakterin ne kadar güçsüz olmadığını göstermeyeceği gibi ne kadar güçlü olduğunu da göstermez. Bir karakterin ne kadar güçlü olup olmadığı onun karakter gelişiminde işlenmelidir, yaşadığı olaylar çizgisinde izleyiciye gösterilmelidir. Yoksa daha ne yaşadığı hakkında hiçbir fikrimiz olmayan bir karaktere sırf lezbiyen ve kadın olduğu için “Yürü be kızım!” diyecek halimiz yok.

Ne yazık ki dizimiz bize karakter gelişimini göstermek yerine bu kadar basit cümleler ile ne kadar “güçlü bir kadın karakter” yarattığını söylemeye geliyor. Gerçekten insan bazen acaba 1940’lı yıllarda mı yaşıyoruz diye düşünüyor.

Fragmanın gerisi ise bildiğiniz CW dizisi işte. Bol bol Bruce Wayne şakalı göndermeleri, birkaç konteyner sahnesi ve bol bol deri kostüm… Açıkçası Rubby Rose’un aksiyon filmlerine yakıştığını düşündüğüm için Batwoman dizisini merak ediyordum. Ama işte önce bu fragman sonra da CW’nin bu dizinin de ileride Arrowverse’e katılacağını açıkladığı için benim açımdan bütün heyecanını kaçırdı. Peki sizin fragmanla ilgili ilk izlenimleriniz nasıl?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.