Biraz alakasız olacak ama, adeta bir anda video oyunları dünyasında çok normal karşıladığımız bir duruma yabancıladım ve habere girişmeden önce müsaadeniz varsa paylaşmak istiyorum. Bizim bu alanda hepimizin kabul ettiği bir durum var. Bazı stüdyolar, ömürleri boyunca sadece birkaç oyun çıkartıyorlar. Hatta bazen o sayı o kadar az oluyor ki, “birkaç” da diyemiyorsunuz. Blizzard dediğimiz şey Warcraft, Starcraft ve Diablo mesela. “id” dediğimiz şey Doom, Quake ve Wolfenstein. Ve o dev övgüler dizdiğimiz, haklı olarak başka bir payede tuttuğumuz Bethesda özünde sadece Elder Scrolls ve Fallout.

wpid-Fallout4_E3_CityVista_14343239561

İşte o Bethesda, benim bu düşüncelere dalmamı sağlayan bu haberimizin de merkezinde duruyor. Bildiğiniz gibi efsane firma şu sıralar 2015 sonunu merakla beklememizi sağlayan Fallout 4’ün hazırlıklarında. Oyun hakkında gördüğümüz her şey bizi heyecanlandırıyor ve şu an tatmin olmuş bir merak içerisindeyiz. Ama kafamızın gerisinde, bir yerlerde minnak bir volümde farklı bir ses de çıkıyor elbette: “Peki bir sonraki Elder Scrolls ne ara gelecek?”

Çünkü unutmayalım, ESO’yu saymazsak Skyrim bizi alıp başka diyarlara götüreli tamı tamına dört sene oldu. Assassin’s Creed’in senede en az üç kere kapımızı çaldığı şu günlerde bu baya skandal bir zaman dilimi. Ama Bethesda için görünen o ki, az bile gelmiş. Stüdyonun pazarlamadan sorumlu yöneticisi Pete Hines, Dualshockers’a verdiği bir röportajda şimdilik ellerindeki projelere odaklandıklarını ve hayranların kendilerinden uzun bir süre yeni bir Elder Scrolls oyunuyla ilgili bilgi beklememeleri gerektiğini dile getirdi.

Skyrim

Bunun birçok sebebi var. Bir tanesi, Hines’ın kendisinin de söylediği gibi Bethesda’nın şu an başka projelere odaklanmış olması. İkincisi ise bununla ilintili. Bethesda yıllardır minik bir Peter Pan sendromu yaşıyor. Skyrim’i yayınladıklarında yorgan döşek yüz kadar kişilik bir ekiplerdi, o zamandan bu zamana geçen dört yıl içerisinde de pek fazla büyümediler. Bu bize Skyrim gibi, Fallout 3 gibi odaklanan bir vizyondan doğma işlerin gelmesini sağlıyor. Ama aynı zamanda biraz da beklememizi gerektiriyor. Olsun, ben bekleyelim, tam olsun derim. Siz ne düşünüyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.