Şimdi önceden söyleyeyim, ben kendim bu habere denk geldiğimde birileri çok garip ve lüzumsuz bir şaka yapıyor zannettim. Gerçekten. Haberi dünyanın en prestijli yayın organlarından biri olan The Guardian’da okuduğumu biliyor olmam hiçbir şeyi değiştirmedi. Tekrar tekrar baktım, farklı kaynaklardan doğrulama ihtiyacı hissettim… Ama yok, gerçekten de Google yeniden yapılanıyordu, ortada da Alphabet diye bir şey vardı.

google-logo

Duyuruyu Larry Page ve Sergey Brin, bizzat dün gece borsa kapandıktan sonra yaptılar. Artık Google öldü. Gerçekten. Yeni kralımız Alphabet. Google dediğimiz şey, bugünden itibaren Alphabet’in bir alt markası sadece. Elbette bu yeni yapılanmanın baştacı, merkez cevheri. Ama artık ondan büyüğü de var. Google’ın sağlık sektörü gibi, “şeylerin interneti” gibi, insansız hava araçları gibi daha “uç” alanlarda yaptığı yatırım ve işler bundan sonra Alphabet’in diğer kolları arasında toparlanacak.

O hâlde sorulması gereken kritik soru şu: Neden Alphabet’e ihtiyaç duyuldu, ve neden şimdi? Uzmanlar bunun sebeplerinden biri olarak bugüne kadar Google’ın hissedarlarına karşı tutunduğu ketum tutumu gösteriyorlar. Alphabet içerisinde hangi departmanın ne yaptığı biraz daha sarhi olacak, böylelikle hissedarlar neyin ne kadar para yaptığını ve hangi departmanın ne denli para harcadığını daha net görebilecekler.

Alphabet Gogole

İkinci bir sebep ise tabii ki yönetimsel. Bundan sonra Google’ın CEO’su Sundar Pichai olacak. Larry Page ve Sergey Brin ise genel olarak Alphabet’e geçecekler. Diğer departmanların da kendi aralarında farklı yöneticileri ve yapılanmaları olacak. Böylelikle daha verimli, efektif ve net işleyen bir organizma olacak yeni yapı. Tabii söylemek gerek, biraz da marka yönetimi de var işin içerisinde. Hem her şeyi Google ismine bağlayıp kelimeyi eskitmemek, hem de olası başarısızlıklarda şimdilik baya sağlam olan bu markayı kirletmemek… Peki siz ne diyorsunuz, görüşler neler? Yardırın yorumlarda!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.