Bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama son zamanlarda oyun dünyasındaki dev haberler sinema dünyasını geride bıraktı. Gelecek olan oyunlar, yeni platformlar falan derken baya iki günde bir oyun dünyasından büyük bir haber ile karşınıza çıkıyorum. Bugün Star Wars ™ Jedi: Fallen Order oyununun Steam’de ön siparişe açılmasının ardından büyük bir ortaklık açığa çıktı. EA Games tam olarak sekiz yıl sonra yeniden Steam’de kendine yer bulacak!

EIDSaO6UwAEasbi

Uzun yıllar boyunca tek başına en büyük oyun platformu olma ünvanını elinde bulunduran Steam’in başı bugünlerde dertte. Birçok oyun firmasının oyunlarını kendi platformları üzerinden satması bir yana, Tencent’in oyun satın alma platformu olan Epic Games’in de yıldızının yükselmesiyle Steam’in canı iyiden iyiye sıkıldı. Özellikle Epic Games’in sadece kendi platformundan alınabilen özel oyunlar barındırması, bütün insanların gözünü Steam’in bu olaya vereceği cevaba dikmesine sebep oldu.

Her ne kadar bazıları Steam’in bu konuda bir şey yapmayacağını düşünse de uzun bir süredir Steam’in çok büyük bir şeyin peşinde olduğu, hatta büyük oyun şirketlerinden biri olan EA ile anlaşacağı söyleniyordu. Yine de haberin büyüklüğü yüzünden birçoğumuz bu söylentilere kulak asmamıştı. Görünen o ki Steam’in, Epic Games’e olan cevabının ne kadar büyük olacağını çok hafife almışız

EA Games’in bugün kendi sitesinden açıkladığı habere göre bundan sonra bütün EA oyunlarını Steam üzerinden edinebileceğiz. Ayrıca EA Games, kendi oyun abonelik sistemi EA Access’in, Steam üzerindeki ilk ve tek oyun abonelik servisi olacağı açıkladı. Öte yandan EA, kendi oyun platformu Origin’in geleceği hakkında bir bilgi vermedi. Muhtemelen Ubisoft’un kendi oyun oynama platformu UPlay gibi üçüncü parti bir yazılım olarak Steam ile entegre bir şekilde çalışacak ve varlığını sürdürmeye devam edecek.

apps.16830.65392999590663672.028b6875-f925-4d40-b3a1-e44db3b4fa32

Önümüzdeki Kasım ayının 15’inde çıkacak Star Wars ™ Jedi: Fallen Order oyununun bugün Steam üzerinde ön siparişe açılmasıyla birlikte resmileşen ortaklık gün geçtikçe büyüyecek gibi. Birkaç ay içerisinde The Sims 4, Unravel Two gibi oyunların Steam’e geleceğini duyuran EA ayrıca Apex Legends, FIFA 20, and Battlefield V gibi online oyunlar ile birlikte Steam ve Origin’deki oyuncuların beraber oyun oynayabileceğini söyledi.

Yani açıkçası bu ortaklığa her ne kadar sevinsem de içimden mızmızlık edesim de gelmiyor değil. Origin ve Steam’deki oyuncular neden şimdi beraber oyun oynayamıyor mesela, neden bir sene sonra? Madem böyle büyük bir açıklama yapıyorsun direkt başlat bugünden yer yerinden oynasın öyle değil mi? Aceleye mi geldi açıklama hayırdır?

Siz ne düşünüyorsunuz sevgili geekler EA Games ve Steam ortaklığı hakkında? Sizce Steam bu büyük haberle rakipleri ile arasındaki farkı açabilecek mi? Yorumlarınızı bekliyorum.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.