Konu bilim kurgu olunca hep kenardan bakıp imrendim ama bir türlü de istediğim düzeyde içine giremedim. Böyle popüler Star Wars, Star Trek, Alien falan demiyorum, hakikaten geek düzeyinde bilim kurgudan bahsediyorum. Böyle okumalı, takip etmeli, tartışmalı olanları. Büyük ihtimalle akıl düzeyim yeterli olmadığından bir türlü şöyle doya doya bir bilim kurgu hayranı olamadım hiçbir zaman. O sebepledir bilim kurgunun (Jules Verne ile birlikte) babası olan H.G. Wells‘in adı geçince saygı duruşuna geçiyorum ama “Bize şöyle güzel bir muhabbetini yap” deyince utanıyorum, sıkılıyorum, köşeme siniyorum.

the-island-of-dr-moreau-pic-2

Neyse ki haberdeki konumuz en azından filmini izlediğim bir eseriyle ilgili. Wells’in 1896 yılında yazdığı, 1995’te kadrosunda Marlon Brando, David Thewlis, Val Kilmer, Ron Perlman gibi efsaneler barındıran bir filmi de çekilen “The Island of Dr. Moreau”dan bahsediyorum. Bilmeyenler için özet geçeyim, Dr. Moreau adlı bilim adamımız, bilimi yemiş yutmuş bir insandır, haliyle kendisi adasında deneklerini hayvan-adam’lara çevirmektedir. Edward adlı bir adam (kitapta bilim okumuş normal vatandaş, filmde BM yetkilisi) bir gemi kazası sonucu bu adaya düşer. İşte sonrası spoiler, insanlığın bilimle ilgisine, tanrı rolüne, etik değerlere göndermeler falan. Boş bir iş değil yani. Bu arada bu eser şu an “Public Domain” haline düşmüş bir durumda, haliyle lisanına güvenenler ücretsiz şekilde bulup okuyabilirler.

6578_1

Bu durumun konumuzla alakası, Hollywood Reporter’ın haberine göre CBS bu güzel fikri mülk üzerine bir dizi çekmek için çalışmalara başlamış. Senaryosunu hala izleyemediğim “Sleepy Hollow” dizisinin yaratıcılarından Phillip Iscove yazmaktaymış. Gelen haberlerde bu sıralar yeni bir trend olacak gibi duran ana karakterde cinsiyet değiştirme durumunun bu dizide de uygulanacağı ve hikayemizdeki çılgın bilim adamının Dr. Katherine Moreau olacağı söylenmekte. Dizimizin ismi de kısa ve öz şekilde “Moreau” olacakmış.

Açıkçası dişi ya da erkek olsun uzun süre önce izlememe rağmen filmin ben de olumlu izler bırakmış olması, konseptin hala ilgi çekici olması ve arkasındaki fikrin altının da dolu olması sebebiyle takip etmeye değecek bir iş olabileceği hissiyatına sahibim. Tek tedirginliğim bu kadar güzel bir fikrin CBS gibi parası bol ama riskli işlerden uzak duran ve görece muhafazakar bir kanalda yer alacak olması. Yaz sezonunda Zoo ile benzer bir fikre kapısını açmış olsa da, o diziye bir kaç bölüm dayanabilmiş olmam, bu dizinin de aynı duruma düşmesi konusunda beni endişelendirmiyor dersem yalan söylemiş olurum. Ahh, şu dizi HBO’da, Showtime’da, Netflix’te olacaktı.

Island96

Siz ne düşünüyorsunuz geekler bu yeni dizi hakkında?

Not: Bu arada filmdeki Marlon Brando’nun Moreau karakteri, bana hep Gary Oldman’ın Dracula’sını hatırlatıyor. Sizde de var mı aynı problem?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.