Yıllar, yıllar önce hepimizin içini kavuran bir dedikodu dolanmaya başlamıştı. Neil Gaiman’ın 2001’de yayınladığı ve eski mitolojik Tanrılar ile 21. yüzyılda kendimizi teslim ettiğimiz yeni ve değişik Tanrıların mücadelesini konu alan fantastik / sembolik eseri Amerikan Tanrıları; bu dedikoduya göre HBO tarafından diziye uyarlanacaktı. Bu dedikodu tam HBO’nun Game of Thrones’u yeni uyarlamaya başladığı zamanlarda gelmişti ve Six Feet Under’ı, Rome’u, The Sopranos’u, The Wire’ı izlemiş bünyelerde inanılmaz bir mutluluk yaratmıştı.

O dedikodunun devamı gelmedi. Şu an itibariyle American Gods dizisine ne olduğunu bilmiyoruz. En son duyduğumuz şey HBO’nun diziyi uyarlamaktan vazgeçtiği ve başka bir kablo kanalının işin peşine düştüğü yönündeydi; ama ondan da bir şey çıkmadı. Biz American Gods için ağıt yakaduralım, yine dizilerinin kalitesiyle dikkat çeken başka bir kanal Gaiman’ın başka bir başyapıtını uyarlamak için kolları sıvadı. Yalnız bu sefer uyarlanan American Gods’un az bilinen kuzeni Anansi Boys, uyarlayan ise Atlantik’in öte tarafındaki BBC.

anansi-boys

Neil Gaiman Bleeding Cool’da yayınlanan habere göre Bangalore Comic Con’da dizinin varlığını resmen doğruladı ve formatına değindi. Buna göre Anansi Boys dizisi BBC’de birkaç parça hâlinde yayınlanacak bir mini dizi olacak. Mini dizilerin her biri birer saat olacak. BBC takip edenler bilir, İngiltere’nin en eski kanalında birileri “bir saatlik bölüm” dediğinde gerçekten bir tam saati kast eder zira BBC’de reklam yayınlanmaz. O yüzden Amerikan bir saatleri gibi 42-50 dakika değil, baya dolu dolu 60 dakika bekleyecek bizleri. Üstelik duyduğumuza göre dizi tamamen de İngiltere’de çekilecekmiş. Yani Hollywood’un o cafcafından uzak, Gaiman’ın ana vatanında çekilecek bir diziden bahsediyoruz.

Vallahi ne desek bilemedik. Bizim keyfimiz yerinde. BBC Sherlock başta olmak üzere bir ton mini diziyle bu formatı çok iyi becerdiğini milyarlarca defa kanıtladı. Unutmamak lazım ki yukarıda HBO’yu överken kullandığımız Rome onların da el attığı bir prodüksiyondu. Yani bize soracak olursanız BBC’nin Anansi Boys’u uyarlaması baya hayırlı bir iş. Siz ne düşünüyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.